Nie tylko Tomasz Komenda! Piotr Trojan - aktor od zadań specjalnych. Przypominamy najlepsze role!

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
Od niezapomnianych występów w popularnych serialach telewizyjnych po znakomite role w filmach fabularnych! Piotr Trojan imponuje swoim profesjonalizmem i zaangażowaniem w każdym projekcie. Choć większość kojarzy go z roli Patryka w filmie „Johnny” i Tomasza Komendy w filmie „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, aktor może pochwalić się imponującym dorobkiem zawodowym. Przypominamy jego najlepsze role!

Spis treści

Nie tylko Tomasz Komenda... Piotr Trojan - aktor od ról specjalnych

Piotr Trojan, urodzony 6 czerwca 1986 roku w Tarnowskich Górach, jest cenionym polskim aktorem, scenarzystą i reżyserem.

Jego talent został doceniony poprzez wiele prestiżowych nagród, w tym Orła za najlepszą główną rolę męską w filmie 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy. Dodatkowo dwukrotnie został uhonorowany nagrodą Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za pierwszoplanową rolę męską w „25 latach niewinności” oraz za rolę Patryka Galewskiego w filmie „Johnny”.

Najlepsze role Piotra Trojana. Te filmy i seriale warto zobaczyć!

Aktor wychował się w Tarnowskich Górach, gdzie ukończył Państwową Szkołę Muzyczną im. Ignacego Paderewskiego I stopnia, specjalizując się w grze na gitarze klasycznej i fortepianie. Już jako uczeń Salezjańskiego Zespołu Szkół angażował się w teatr „Za lustrem” działający przy Tarnogórskim Centrum Kultury.

Swoje aktorskie umiejętności doskonalił uczestnicząc w licznych konkursach i warsztatach teatralnych zarówno podczas nauki w gimnazjum i liceum, jak i podczas letnich przerw. Mimo niepowodzeń podczas egzaminów wstępnych do szkół aktorskich w Krakowie i Warszawie, nie zraził się i kontynuował swoją drogę.

W 2004 roku zdobył tytuł Talentu Roku Województwa Śląskiego, a także Grand Prix Tyskich Spotkań Teatralnych, co zaowocowało jego udziałem w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Malta oraz nagrodą na FECIE (Festiwalu Ewentualnych Talentów Aktorskich we Wrocławiu).

W 2009 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi na wydziale aktorskim, zdobywając dyplom w 2010 roku.

Piotr Trojan. Filmy i... reżyseria!

Piotr Trojan jest niezwykle wszechstronnym aktorem, którego talent można podziwiać zarówno na dużym, jak i małym ekranie.

Wśród licznych seriali telewizyjnych, w których występował, znajdują się takie hity jak Czas honoru, Pierwsza miłość, M jak Miłość, „Hotel 52”,Ojciec Mateusz, „Instynkt”, Na dobre i na złe oraz Komisarz Alex.

Nie ograniczał się jednak tylko do telewizyjnych produkcji. W dramacie Chce się żyć zagrał niewielką, lecz zapadającą w pamięć rolę Marka. W kryminalno-sensacyjnym serialu Pułapka pojawił się jako Arek, portier w domu dziecka w Borowinie, natomiast w drugim sezonie Znaków na Netflixie wcielił się w postać sierżanta Krzysztofa Sobczyka, co przyniosło mu uznanie na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Popularność przyniosła mu także rola Maćka w czwartym sezonie serialu kryminalnego Szadź.

Jego talent aktorski został doceniony również w kinie. W dramacie biograficznym Proceder wcielił się w postać rapera Vienio. W obrazach takich jak Wszystkie nasze strachy czy Hiacynt udowodnił swoje wszechstronne umiejętności aktorskie, kreując złożone postaci.

Ponadto, jego rola w filmie biograficznym Johnny zaowocowała kolejną nagrodą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Nieustannie udowadniając swój talent, aktor kontynuuje swoją dynamiczną karierę, zyskując coraz większe uznanie zarówno wśród widzów, jak i krytyków.

Podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 2021 roku, Piotr Trojan został uhonorowany wyróżnieniem w Konkursie Filmów Krótkometrażowych za swój film Synthol, nad którym pracował jako scenarzysta, reżyser i aktor. Film opowiada historię trzydziestotrzyletniego Eryka, który prowadzi wideoblog dokumentujący swoje przygotowania do debiutów kulturystycznych. To dzieło zapewniło mu również prestiżową nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych BNP Paribas Dwa Brzegi.

Jury doceniło „Synthol” jako kino wielkich paradoksów: ironiczne i empatyczne, bezpretensjonalne, a jednocześnie pełne kulturowych kontekstów. Film, efektowny w formie, jednocześnie zachowuje kameralny nastrój. Projekt otrzymał wsparcie finansowe ze Studia Munka, instytucji zajmującej się produkcją zarówno krótkometrażowych, jak i pełnometrażowych debiutów filmowych.

Dzięki temu „Synthol” stał się nie tylko artystycznym sukcesem Trojana, ale również dowodem na jego wszechstronność oraz zdolność do tworzenia oryginalnych, przemyślanych dzieł filmowych.

Piotr Trojan - życie prywatne aktora

Piotr Trojan, urodzony i wychowany w Tarnowskich Górach jako jeden z trzech braci, od zawsze żywił silne przywiązanie do Śląska i rodziny. To właśnie atmosfera śląskiego domu oraz pierwsze kontakty z lokalnym środowiskiem aktorskim miały ogromny wpływ na jego rozwój artystyczny.

Angażując się w liczne projekty skierowane do dzieci i młodzieży na terenie Śląska, Trojan stworzył cykl warsztatów filmowych „Just do it”. Podczas tych spotkań młodzi adepci mogli zdobyć wiedzę na temat pracy z kamerą, kreowania bohatera czy pracy nad rolą. Efektem tych działań był krótkometrażowy film „TG Story”, utrzymany w konwencji horroru klasy B, w którym wystąpili uczestnicy warsztatów. Część zdjęć do produkcji zrealizowano w tarnogórskiej kopalni zabytkowej oraz sztolni.

W 2022 roku celem warsztatów było przygotowanie słuchowiska radiowego opartego na mrocznych legendach i opowieściach, w którym uczestnicy brali udział m.in. w montażu dźwięku i przygotowaniu muzyki w profesjonalnym studiu nagrań.

Mimo że obecnie mieszka w Warszawie, Trojan nie zapomina o swoich korzeniach ani o lokalnej społeczności. Jest również zdeklarowanym gejem, co potwierdził w kilku udzielonych wywiadach w 2016 roku, gdzie odniósł się do plotek dotyczących swojej orientacji.

- Ryzykowałem totalnie, bo wystawiając spektakl, postronni ludzie dowiedzieli się o Grindrze i o mnie, zdradziłem wiele rzeczy. Najbardziej bałem się, że będę teraz obrywał na ulicy. Dostaję już i pogróżki, i żale. Ale nie żałuję - mówił w 2016 roku Newsweekowi, wspominając o sztuce, której inspiracją było randkowanie aktora przez aplikację Grindr (portal randkowy dla ludzi homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych bądź identyfikujących się jako queer).

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy. O czym jest, gdzie i kiedy można obejrzeć film?

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, w którym Piotr Trojan wciela się w postać głównego bohatera, to polski dramat z 2020 roku, którego reżyserią zajął się Jan Holoubek, a scenariusz napisał Andrzej Gołda.

Film opowiada historię Tomasza Komendy, który został niesłusznie skazany na 25 lat pozbawienia wolności za gwałt i zabójstwo 15-letniej dziewczyny. Po 18 latach spędzonych w więzieniu, prokuratorzy i policja postanawiają ponownie zbadać sprawę, aby odkryć prawdę.

Film spotkał się zarówno z uznaniem krytyków, jak i sukcesem komercyjnym. Do połowy października 2020 roku zgromadził on widownię liczącą 600 tysięcy widzów. Ponadto, został uhonorowany czterema statuetkami podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, oraz siedmioma nagrodami Orłów, w tym za najlepszą reżyserię i najlepszą główną rolę męską.

Film porusza trudne tematy związane z niesprawiedliwością i walczącym o sprawiedliwość systemem prawnym, co sprawia, że jest nie tylko emocjonującym widowiskiem, ale również inspirującym przekazem. Dzięki zaangażowaniu całej ekipy filmowej, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" stała się nie tylko ważnym dziełem artystycznym, ale także istotnym głosem w dyskusji na temat polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Film można zobaczyć 23 lutego w piątek o godzinie 20.00 na TVN.

Nie tylko Tomasz Komenda! Piotr Trojan - aktor od zadań spec...

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź TeleMagazyn.pl codziennie. Obserwuj TeleMagazyn.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn