Po 84 odcinkach serial "Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem" dobiega końca. W środę, 28 września na antenie TVP1 nastąpiła emisja ostatniego odcinka pierwszego sezonu. Dla fanów Anastazji mamy jednak dobrą wiadomość.
Już 30 września będzie miała premierę książka pt. "Sułtanka Kösem. Władza i intrygi w haremie" opowiadająca prawdziwą historię życia sułtanki Kösem. Okazuje się, że prawda historyczna jest o wiele ciekawsza od fikcji!
CZYTAJ TAKŻE:
Pięć rozdziałów książki zawiera w sobie całą historię pięknej Greczynki, a więc wszystko to, co możemy zobaczyć zarówno w pierwszym, jak i w drugim sezonie serialu.
Özlem Kumrular, pisarka, historyk i wykładowca na Uniwersytecie Bahçeşehir w Stambule, z całą szczerością szkicuje portret kontrowersyjnej sułtanki i zakreśla tło jej epoki. "Chciałam streścić historię jednego życia, pełnego ambicji. Choć zbudowałam je wokół wojen, pokojów, buntów i wielu innych wydarzeń, ich akcję odsuwam na plan dalszy" – pisze autorka we wstępie.
Oto fragment pierwszego rozdziału - "Kösem i nowy świat"!
Kobieta, za której życia rządziło aż siedmiu sułtanów
Rezolutna niewiasta, której udało się przetrwać pół wieku w osmańskiej stolicy i która odcisnęła swoje imię na kartach historii. Określana różnymi epitetami: sułtanka Kösem, tyranka, pośredniczka władzy, inteligentna, cierpliwa, zdolna do walki o władzę za wszelką cenę. Także kobieta doskonale wiedząca, kiedy należy przeczekać, a kiedy przejść do działania. Kierującam się rozumem, a nie chwilowymi nastrojami, zdolna otworzyć wszelkie drzwi. To białogłowa, której co prawda historia nie wielbi jako niezwykłej piękności, ale wspomina jej powab, a przede wszystkim inteligencję i spryt. Faworyta Ahmeda I, matka sułtanów Murada i Ibrahima, babcia Mehmeda IV. Matka jedenaściorga dzieci, w tym siedmiu chłopców i czterech dziewcząt. Już w czasach, gdy była faworytą sułtana, szlifowała niewidzialne kamienie – podwaliny swojej kariery politycznej – aby potem jako sułtanka matka prowadzić rządy za sułtanatu swoich dwóch synów. Władczyni obdarowana przydomkiem Wielkiej Sułtanki Matki, postrzegana jako ta, która zdołała na swoich barkach udźwignąć ciężar władzy w państwie osmańskim. Określana jako: "Jej Wysokość Sułtanka Matka, we wspólnocie wiernych dzierżąca urząd matek proroków", "Jej Wysokość Sułtanka Księżycolica, o niech będzie nam wiecznie cnotliwa, matka i regentka padyszacha, ostoi tego świata", a po swojej śmierci: "Matka – zamordowana", "Matka – męczennica za wiarę". W źródłach europejskich jest jedną z kobiet, które zyskały nieśmiertelność ze względu na swój wizerunek reginy (królowej) i reginy madre (królowej matki). To właśnie Kösem Sultan, raz po raz nazywana także imperatorice (imperatorką), starała się uchronić państwo przed rozpadem w najburzliwszym okresie panowania osmańskiego. Jednocześnie w imię władzy, tego specyficznego związku, który wiąże instytucję państwa z miłością własną, poświęciła własnych synów, krew z krwi. Zdołała przetrwać okres pełen krwawych gier, pałacowych intryg i walk podjazdowych przeciw wrogom, jakby rodem z brazylijskiego serialu. Co więcej, Kösem umocniła państwo, o którego bliskim upadku już wtedy mówiono, mimo że większości w tym burzliwym okresie wydawało się to bardzo dalekie.
Wzruszająca historia o miłości zastąpi "Sułtankę Kosem" w TVP1
