MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystartował festiwal Pięć Smaków! Azjatyckie kino w najlepszym wydaniu! Co oglądać?

Krzysztof Połaski
Jakie filmy można obejrzeć? Sprawdźcie.
Jakie filmy można obejrzeć? Sprawdźcie. materiały prasowe
18. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków wystartował! Tegoroczna odsłona pod patronatem Drewnianego Smoka to wyjątkowa szansa na wejście w różnorodną tkankę azjatyckich kultur poprzez filmy, które z jednej strony prowadzą dialog z otaczającym nas światem, a z drugiej oferują od niego wytchnienie. Festiwal potrwa do 20 listopada. Filmy w odsłonie online oglądać będzie można do 1 grudnia.

Spis treści

ZOBACZ ZDJĘCIA

18. Pięć Smaków to sześć starannie przygotowanych sekcji pokazujących filmy – zarówno współczesne, jak i klasyczne. Tegoroczną edycję sygnuje wejście smoka – oferujące wyrazisty przekrój przez azjatyckie kinematografie i łączące wysokiej jakości rozrywkę z kinem zaangażowanym w społeczny dialog. To program zapraszający do spojrzenia, jak poprzez kino można rozładowywać napięcia społeczne, ale też dekonstruować stereotypy wokół wyobrażeń o Azji.

Filmowy portret Tokio

W tym roku publiczność odwiedzi Tokio, które oczaruje ją swoimi historiami, jakie ukryły się w zakamarkach tej różnorodnej metropolii na przestrzeni ostatnich sześciu dekad. Będziemy słuchać tokijskiego popu, uczestniczyć w protestach, lub spacerować po podmiejskich obszarach. Tokio przyjdzie nam poznawać z perspektywy dmuchanej lalki, która okaże się nietypową przewodniczką po życiu charakternych Tokijczyków, osamotnionych i pogubionych, jak w filmie Hirokazu Koreedy, „Dmuchana lala”. Z kolei komedia „Tokyo Pop” pokaże nam, że w Tokio bardzo łatwo się zgubić, ale też pięknie odnaleźć na nowo - podkreśla Łukasz Mańkowski, kurator sekcji Tokijskie Opowieści.

Portret: Stanley Kwan

Stanley Kwan to jeden z najważniejszych hongkońskich twórców, nadal zupełnie w Polsce nieznany. Na Pięciu Smakach widzowie obejrzą pięć jego najważniejszych filmów oraz dwa przez niego wyprodukowane w ostatnich latach. Kwan nigdy nie był zainteresowany kinem gatunkowym, nie kręcił filmów akcji, gdy w połowie lat 80. ulice Hongkongu były jednym wielkim planem filmowym. Skupiał się za to na relacjach międzyludzkich, opowiadał historie głównie o kobietach, znajdujących się w krytycznych momentach życia. Od „Kobiet” - zadziwiająco dojrzałego debiutu, portretującego bohaterkę z godnością mierzącą się z potężnym kryzysem w życiu osobistym, po „Lan Yu”, historię niespokojnej miłości dwóch mężczyzn z gwałtownie modernizującym się Pekinem w tle, sekcja ta pozwoli widzom Festiwalu poznać twórczość wybitnego filmowego humanisty. W programie sekcji znalazły się tytuły: „Kobiety”, „Miłość na straty”, „Rouge”, „Aktorka”, „Lan You”, „Życzę Ci dobrze”, „Pożyczony czas”.

Najlepsze kino komercyjne z Azji

Asian Cinerama to, jak co roku, przegląd najlepszego azjatyckiego kina komercyjnego z ostatniego sezonu. To filmy, które gromadziły tłumy na seansach w Seulu, Tokio czy w Bangkoku - pełne wzruszeń, wielkich emocji i oszałamiającej akcji. Pokazy na Pięciu Smakach będą jedyną okazją, aby zobaczyć te filmy w Polsce. Dlaczego warto? Bo kino azjatyckie stanowi znakomitą odtrutkę na, pogrążoną w kreatywnym kryzysie, rozrywkę mainstreamową i oferuje przeżycia nigdzie indziej obecnie niedostępne. Np. „Szczwany lis” to piękna historia o dojrzewaniu i wartościach przekazywanych przez starsze pokolenie. Dla odmiany „Zmierzch wojowników: za murami” to pełen energii film sztuk walki, które przypomina czemu Hongkong był niegdyś stolicą kina akcji. Imponują nie tylko sekwencje walk, ale także scenograficzne odwzorowanie dawnego Hongkongu - chropowatego, niebezpiecznego, wciągającego - mówi Marcin Krasnowolski, współorganizator festiwalu.

Wrażliwość środowiskowa

W dobie rosnącego niepokoju wokół dobrostanu naszej planety sekcja Focus: Środowisko prezentuje niekonwencjonalne fabuły, kino zarówno eksperymentalne, jak i gatunkowe – np. środowiskowe kino zemsty, jak „Legenda syreny”. Nic lepiej nie staje w kontrze do strachu, jak rozbrajający śmiech – jak w koreańskiej komedii „Zabójczy romans” – ale rozładowania napięcia będziemy szukać także w historiach afirmujących obecność przyrody. To sekcja, która pokazuje, że to samej naturze trzeba czasem oddać głos aby odtworzyć złożony charakter jej obecności – przepięknie pokazuje to indonezyjski „Monizm”, portret wulkanu Merapi, w którym kierunek inscenizacji w filmie podpowiadały duchy z samego Merapi, kontaktujące się poprzez medium.

Wybrane do sekcji fabuły odsłaniają nie tyle sam obraz natury, ile charakter ludzkiej relacji z naturalnym środowiskiem. Focus: Środowisko to sekcja filmów środowiskowo zaangażowanych, ale podejmujących temat w sposób daleki od schematów dominujących w dyskursie ekologicznym.

Kino wyczulone społecznie

Nowe Kino Azji to sekcja konkursowa festiwalu, w której pokazywane są najciekawsze obecnie nowe głosy w kinie azjatyckim. Prezentowane w niej filmy tworzą zaskakującą mozaikę spojrzeń na kontynent i jego mieszkańców i w twórczy sposób konfrontują się ze współczesnymi wyzwaniami, z jakimi mierzą się azjatyckie społeczeństwa. Nowe Kino Azji to przekrojowe spojrzenie na twórców, którzy poszukują, ale i zapraszają – do dialogu z wyobrażeniami wokół współczesnej Azji. Tegoroczna selekcja sekcji konkursowej potwierdza, że współczesna kinematografia jest żywym organizmem, wciąż mającym się znakomicie. Od mocno chropowatego, rozgrywającego się wśród migrantów zarobkowych na Tajwanie „Kundla”, po „Świt pełen żalu”, intymną historię, rozgrywającą się na tajskiej prowincji, z psem o imieniu Rambo w jednej z głównych ról - ta sekcja ma wiele do zaoferowania.

Jakie filmy można obejrzeć? Sprawdźcie.

Wystartował festiwal Pięć Smaków! Azjatyckie kino w najlepsz...

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź TeleMagazyn.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn