Pierwsza polska edycja "Big Brother" miała swoją premierę 4 marca 2001 roku. Program był drugim – po "Agencie" – reality show w historii polskiej telewizji. Do domu Wielkiego Brata weszło 15 nieznajomych sobie osób, które miały spędzić ze sobą 15 tygodni w całkowitym odcięciu od świata. Kontaktowali się tylko ze sobą i z Wielkim Bratem, któremu głos użyczył reżyser programu, Jarosław Ostaszkiewicz.
"Big Brother" - zasady
W domu Wielkiego Brata na każdym kroku były kamery, dzięki którym widzowie mogli obserwować, jak wygląda życie zamkniętych w nim uczestników. Wielki Brat wydawał uczestnikom polecenia i wymyślał zadania. Co dwa tygodnie odbywały się nominacje, w czasie których każdy uczestnik pojedynczo wchodził do Pokoju Zwierzeń i wskazywał Wielkiemu Bratu, która dwójka uczestników powinna odpaść z programu. Te dwie osoby, które w sumie zebrały najwięcej głosów, były nominowane do opuszczenia domu, a przez cały tydzień widzowie głosowali sms-ami na tego, kogo nie chcą już oglądać. Do finału dochodziła trójka uczestników. Jedna osoba - wskazana przez widzów - wygrywała 500 tys. zł.
Pierwszą edycję programu prowadzili Martyna Wojciechowska oraz Grzegorz Miecugow. "Big Brothera" oglądały ponad 4 mln widzów, a finał pierwszej edycji, emitowany 17 czerwca 2001 r. miał oglądalność prawie 10 mln widzów i był to najchętniej oglądany program telewizyjny w Polsce w 2001 roku.
Big Brother" - uczestnicy
Mimo że mieliśmy w Polsce aż 5 edycji programu, do dziś najbardziej wspomina się uczestników 1. edycji. To oni byli najbardziej charyzmatyczni i to oni stali się inspiracją do powstania filmu Jerzego Gruzy, "Gulczas, a jak myślisz". W premierowej odsłonie "Big Brothera" w Polsce udział wzięli (w kolejności odpadania): Anna Baranowska, Monika Sewioło, Sebastian Florek, Piotr Lato, Wojciech Kromka, Grzegorz Mielec, Karolina Pachniewicz, Rafał Chudziński, Patrycja Strzemiecka, Piotr Gulczyński (Gulczas), Klaudiusz Ševković, Alicja Walczak, Małgorzata Maier, Manuela Michalak i zwycięzca - Janusz Dzięcioł.
Każda z tych osób dała się zapamiętać w inny sposób. Gulczas i Klaudiusz nawiązali wyjątkową nić porozumienia, Monika marzyła o karierze piosenkarki, Piotr był wycofanym chłopakiem z gitarą, Karolinę i Grzegorza Mielca połączył romans (Karolina zrezygnowała z udziału w programie, kiedy odpadł Grzegorz), a Manuelę, dzięki jej donośnemu śmiechowi, było słychać zawsze i wszędzie. Po programie Małgosia prowadziła programy "Dom pełen pomysłów" oraz "Kto Was tak urządził?" w TVN. Janusz, który wygrał program, zaangażował się w politykę - w 2007 r. został posłem na Sejm z ramienia Platformy Obywatelskiej. Wcześniej, bo w 2001 r. do Sejmu dostał się też Sebastian (SLD). Manuela prowadziła w TVN "Maraton uśmiechu".
Czy uczestnicy nowej edycji również wykorzystają swoje pięć minut i zostaną zapamiętani na lata? Przekonamy się już wkrótce. Nowy "Big Brother" będzie emitowany wiosną 2019 roku!
Martyna Wojciechowska o programie "Big Brother"
Zobacz więcej wideo na kanale Youtube Telemagazynu!
Zobacz więcej wideo na kanale Youtube Telemagazynu!
[facebook]https://www.facebook.com/telemagazynpl/?tabs=;strona\[/facebook]
