Tak wyglądała Gala Rozdania Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich
18 grudnia, w Hotelu Hilton w Warszawie, odbyła się uroczysta Gala, podczas której wręczono Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich, przyznawane za całokształt osiągnięć artystycznych zasłużonym filmowcom, którzy kształtowali oblicze polskiego kina. Laureatami tegorocznej edycji zostali: Ewa Braun, Jerzy Łukaszewicz, Wojciech Solarz, Maria Malatyńska, Krzysztof Wierzbicki.

Ewa Braun to ceniona scenografka i dekoratorka wnętrz, z tytułem profesora sztuki. W 1994 roku otrzymała Oscara za dekorację wnętrz do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga. Podczas swojej kariery dbała o oprawę plastyczną filmów wielu polskich reżyserów, m.in. Wojciecha Hasa, Janusza Majewskiego, Tadeusza Konwickiego, Krzysztofa Zanussiego, Agnieszki Holland i Andrzeja Wajdy.
Jerzy Łukaszewicz to znakomity operator, reżyser i scenarzysta, a także profesor sztuk filmowych wykładający na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest autorem zdjęć m.in. do filmów "Dolina Issy", "Vabank", "Kingsajz", "Seksmisja" i "Siekierezada". Jego pełnometrażowym debiutem reżyserskim był film "Przyjaciel wesołego diabła". Wśród jego reżyserskich dokonań znajduje się również film "Faustyna" oraz seriale - "Wow", "Tajemnica Sagali" czy "Plebania".
Maria Malatyńska - krytyk filmowy i wykładowczyni - publikowała w wielu opiniotwórczych tytułach - "Filmie", "Tygodniku Powszechnym", "Kinie", "Przekrój". Jest autorką książki "Gwiazdozbiór Krakowski". Publikowała również w zbiorowych tomach poświęconych m.in.: Zbigniewowi Cybulskiemu, Janowi Himilsbachowi, ekranizacjom utworów Sienkiewicza. Opracowała tom wywiadów, wystąpień i komentarzy Andrzeja Wajdy - "Andrzej Wajda, o polityce, o sztuce, o sobie". Jest także autorką tomu wywiadów - "Ucieczka do przodu! Jerzy Stuhr od A do Z w wywiadach Marii Malatyńskiej" .
Wojciech Solarz - reżyser i scenarzysta, absolwent dziennikarstwa na UW oraz aktorstwa w łódzkiej Filmówce - przez wiele lat współpracował z warszawskim Studenckim Teatrem Satyryków, dla którego pisał teksty, reżyserował i występował jako aktor. Wyreżyserował m.in. takie filmy jak "Wezwanie", "Wielka miłość Balzaca" czy "Ojciec królowej".
Krzysztof Wierzbicki - reżyser związany z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. W latach 70-tych był asystentem i drugim reżyserem w filmach Krzysztofa Kieślowskiego. "Trzeci sprawiedliwy", "Pierwszy egzamin", "Prawdziwa historia guśca", "Biznesmen i kloszard", "Tony Halik opisuje świat" - to niektóre z filmów jakie stworzył. Chce przygotować serial "Filmy o filmach" - historie powstawania najsłynniejszych filmów polskich w latach 1956 - 1989. Cykl rozpocznie film o "Popiele i diamencie" Andrzeja Wajdy.
Statuetki wręczył laureatom Grzegorz Łoszewski, prezes SFP. Ideą przyznawanych od 2007 roku Nagród SFP jest, aby trafiały one nie tylko w ręce tych przedstawicieli filmowych zawodów, którzy stoją na pierwszej linii - reżyserów, operatorów - ale i tych, którzy pozostając nieco w cieniu, mają ogromny wpływ na ostateczny kształt dzieła filmowego - dźwiękowców, montażystów czy scenografów.
Gala Nagród SFP, połączona z wigilijnym spotkaniem, to wyjątkowa okazja, która co roku gromadzi całą branżę filmową. Tym razem uczestniczyli w niej m.in.: Marek Koterski, Allan Starski, Andrzej Pągowski, Ilona Łepkowska, Olgierd Łukaszewicz, Irena Karel, Liliana Głąbczyńska-Komorowska, Kinga Dębska, Krzesimir Dębski, Jan Kidawa Błoński, Arkadiusz Janiczek, Marta Dąbrowska, Maria Niklińska, Karolina Porcari, Andrzej Sołtysik, Magdalena Biejat.
AUTOR: AKPA
W galerii znajdziecie zdjęcia z Gali Rozdania Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Zobaczcie, jak zaprezentowały się gwiazdy!
Magdalena Biejat bryluje na Gali Stowarzyszenia Filmowców Po...
Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź TeleMagazyn.pl