93 . ceremonia rozdania Oscarów przełożona z powodu pandemii koronawirusa. Prestiżowa gala odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku, czyli 8 tygodni później niż planowano. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej na ten rok wprowadziła zmiany w regulaminie. Przedłużono termin kwalifikacji filmów walczących o statuetkę, tak, aby filmowcy mogli dokończyć pracę. O nagrodę powalczą także filmy, które nie miały dystrybucji kinowej w wyniku pandemii.
Na tym jednak nie koniec, bo ogłoszono też nowe zasady przyznawania prestiżowych statuetek. Obrazy, które będą walczyć o Oscara w kategorii najlepszy film będą musiały spełnić dwa z czterech zaprezentowanych kryteriów dotyczących obecności przedstawicieli mniejszości na ekranie, planie filmowym, ale również w dziale promocji czy marketingu danego filmu.
Ustalono, że Aktor/aktorka pierwszoplanowa albo aktor/aktorka w znaczącej roli drugoplanowej muszą reprezentować mniejszość etniczną: Azjatów, Latynosów, Czarnoskórych, Afrykańczyków, Arabów lub inną. Ponadto 30 procent aktorów drugoplanowych i epizodycznych mają stanowić kobiety, przedstawiciele grup etnicznych, społeczności LGBTQ i osoby niepełnosprawne. Temat filmu musi dotyczyć co najmniej jednej z tych grup.
Pozostałe kryteria odnoszą się do ekipy filmowej czy ludzi zajmujących się marketingiem, reklamą i dystrybucją.
Zmiany zostaną wprowadzone począwszy od filmów z premierą w 2024 roku. Efekty zobaczymy już na 96. gali rozdania Oscarów w 2025 roku. Nowe standardy wzbudziły już sporą dyskusję. Co sądzisz o zmianach, które zapowiedziała Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej?
