Pamięć o Powstaniu w Getcie Warszawskim w programach TVP

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
"Chłopiec w pasiastej piżamie" (fot. materiały prasowe)
"Chłopiec w pasiastej piżamie" (fot. materiały prasowe)
W niedzielę 19 kwietnia występujący na wizji dziennikarze Telewizji Polskiej będą mieli przypięte do ubrań żonkile – symbol pamięci o bohaterach Powstania w Getcie Warszawskim, którego 72. rocznica przypada właśnie w ten dzień.

Tematyka rocznicowa będzie obecna we wszystkich programach informacyjnych TVP. W TVP INFO będzie można obejrzeć relacje z najważniejszych uroczystości związanych z obchodami 72. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

TVP1 już 17 kwietnia o godz. 21:30 zaprezentuje dramat wojenny w cyklu Weekendowy Hit Jedynki „Chłopiec w pasiastej piżamie”. Jest to historia nieoczekiwanej przyjaźni syna niemieckiego oficera i przebywającego w obozie zagłady żydowskiego chłopca, zrealizowana na podstawie bestsellerowej powieści Johna Boyne'a. Rodzice ośmioletniego Bruna (Asa Butterfield) i 12 - letniej Gretel robią wszystko, by zapewnić synowi i córce beztroskie dzieciństwo. Chroniąc ich przed okrucieństwem wojny, nie pozwalają oddalać się od domu. Znudzony Bruno łamie jednak zakaz i wyrusza na zwiedzanie okolicy. Przez przypadek trafia do otoczonego kolczastym drutem obozu zagłady, gdzie jego ojciec (David Thewlis), wysokiej rangi niemiecki oficer, nadzoruje pracę ubranych w pasiaki ludzi. W poniedziałek 20 kwietnia o godz. 22:05 w Jedynce film Agnieszki Arnold „Oto historia – Rotem”. Bohaterem eseju jest Simha Rotem - Kazik Ratajzer, polski Żyd urodzony w 1926 r. Pogodzony ze starością człowiek opowiada o udanym życiu, mimo tragicznej wojennej przeszłości i trudnej egzystencji we współczesnym Izraelu. Podczas okupacji Kazik podjął decyzję o powrocie do warszawskiego getta i przyłączeniu się do powstania. Uratował życie wielu kolegom, organizując ucieczkę kanałami. Uczestniczył także w Powstaniu Warszawskim, podczas którego przeprowadzał powstańców kanałami ze Starówki na Żoliborz. Po wojnie wyjechał do Izraela, gdzie mieszka do dziś. 19 maja o godz. 2.20 Jedynka zaprosi na film dokumentalny Sławomira Koehlera „Chłopak i dziewczyna”, przedstawiający dwie identyczne podróże: osiemdziesięcioletniej Renaty z Toronto, dziewczyny z warszawskiego getta i jej rówieśnika Jurka z Izraela, który około tysiąc razy szczęśliwie przekraczał granice zamkniętej dzielnicy, w której musiało żyć ponad pół miliona polskich Żydów.

Problematykę powstania Dwójka poruszy w dniach rocznicy w wielu programach, przede wszystkim reportażach i filmach dokumentalnych. Na szczególną uwagę zasługuje znakomity dokument „Niedokończony film” z 2010 r. (reż. Yael Hersonski), który Antena pokaże we wtorek 21 kwietnia o godz. 22:55 w ramach cyklu „Świat bez fikcji”. Film opowiada o tym, jak w maju 1942 r. do warszawskiego getta przybyła ekipa filmowa Urzędu Propagandy III Rzeszy. Operatorzy pracowali przez miesiąc, rejestrując sceny z życia ulicy, pokazując skrajną nędzę, wchodząc do zabiedzonych podwórek i wykwintnych restauracji, kreując świat kontrastów i pracując nad „uchwyceniem żydowskiego charakteru”. Zapis odnaleziono zaraz po wojnie, w archiwach filmowych nazistów. TVP Kultura 18 kwietnia o godz. 15:40 przedstawi reportaż z otwarcia wystawy głównej w Muzeum Historii Żydów Polskich - „Muzeum Historii Żydów Polskich - 1000 lat wspólnej historii”. 22 kwietnia o godz. 20:20 Antena zaproponuje natomiast film dokumentalny Jolanty Dylewskiej „PO - LIN. Okruchy pamięci”. Po - lin - tu zamieszkamy powiedzieli Żydzi, którzy dotarli do Polski w XIII wieku, spotkając się z gościnnością i życzliwym przyjęciem. Przez wieki, na terenach Rzeczypospolitej, stworzyli własny świat i kulturę. „Po – lin” to opowieść o świecie żydowskich społeczności przedwojennych polskich miast zrealizowana na podstawie materiałów filmowych wykonanych w latach 20. I 30. przez Żydów, którzy wyemigrowali wcześniej do USA, a do Polski przyjechali w odwiedziny do krewnych, zabierając ze sobą kamerę filmową.

TVP Historia w czwartek 16 kwietnia o godz. 11:05 zaprezentuje rosyjski film dokumentalny „Holokaust - klej do tapet?”. Bliźniaczki Jewgenia i Ksenia, piękne dwudziestokilkuletnie blondynki z rosyjskiej prowincji, uczestniczą w licznych castingach. Marzą o sławie i cieszy je dłuższy udział w programie talk - show w rosyjskiej telewizji publicznej. W którejś z edycji programu, wśród wielu pytań na jakie muszą odpowiedzieć dziewczyny, pada jedno: Co to jest holocaust? Po dłużej chwili zastanowienia pada odpowiedź, która jest wstrząsająca: klej do tapet… W rocznicową niedzielę 19 kwietnia o godz. 12:20 Antena zaprosi na cykl reportaży o przeżyciach ostatnich dwóch żyjących osób ocalałych z powstania w warszawskim getcie „Polska i świat z historią w tle - Hena i Jakub”. Później o godz. 13:50 pokaże reportaż „Wróżka z getta”, a o godz. 22:00 - film dokumentalny Magnusa Gerttena „Ocaleni”, opowiadający o losach wyzwolonych w 1945 r. więźniów obozów koncentracyjnych (powt. godz. 11:15). O godz. 03:15 TVP Historia przedstawi dokument „Śmierć Zygielbojma” o historii Szmula Zygielbojma - przedstawiciela społeczności żydowskiej w emigracyjnej Radzie Narodowej w Londynie, który popełnił samobójstwo w proteście przeciwko obojętności świata na zagładę Żydów. Z kolei w poniedziałek 20 kwietnia o godz. 12:25 planowana jest emisja „Tragarza puchu” - filmu fabularnego poruszającego problem solidarności i pomocy ludzkiej. Bohaterami są młoda kobieta Jadwiga, zarabiająca na życie karmieniem wszy w Instytucie, oraz zbiegły z getta Dalek i jego żona Fryda, którym Jadwiga udzieliła schronienia u siebie w mieszkaniu. Trójka bohaterów walczy o życie, nie tylko o swoje, lecz również nienarodzonego dziecka Frydy. Natomiast o godz. 14:45 Antena zaprosi na cykl dokumentalny „Regiony z Historią – Otwock”, pokazujący historię Żydów otwockich i ich rolę w dziejach miasta.

TVP Polonia już w czwartek 16 kwietnia o godz. 22:45 pokaże unikatowy film dokumentalny „Kabaret śmierci’ w reż. Andrzeja Celińskiego. To wojenna opowieść o artystach żydowskiego pochodzenia, walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni - twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej. W filmowej podróży docieramy do warszawskiego getta, obozów w Kurowicach, Jaktorowie, Buchenwaldzie, Theresienstadt, Auschwitz, Ravensbruck... W roli komentatorów występują współcześni artyści i pisarze, którzy zgłębiali w swojej twórczości temat sztuki za kolczastym drutem oraz ostatni żyjący uczestnicy i świadkowie tych wydarzeń (powt. W TVP Historia o godz. 1:30). W piątek 17 kwietnia o godz. 22:00 i 04:20 Antena zaprezentuje „Wielki Tydzień” - głośny dramat psychologiczny w reżyserii Andrzeja Wajdy. Dzień później, 18 kwietnia o godz. 22:40 oraz 04:25 (powtórka) w TVP Polonia premiera dramatu obyczajowego Władysława Pasikowskiego „Pokłosie”. Autor filmu porusza w nim sprawę relacji polsko - żydowskich z okresu II wojny światowej. To historia dwóch braci, którzy narażają się mieszkańcom swojej wsi, doprowadzając do ujawnienia tajemnicy sięgającej czasów okupacji niemieckiej. Prowadzone przez nich śledztwo zaostrza konflikt, który przeradza się w otwartą agresję.

Tematyka rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim będzie obecna również na antenie TVP Regionalnej. W niedzielę 19 kwietnia o godz. 7:00 i 21:45 (powtórka) Antena wyemitujemy reportaż „Życie za murem”. Krzysztof Ziemiec, autor reportażu, stara się ukazać jak wyglądało życie Żydów w getcie. W materiale występują świadkowie tych wydarzeń, historycy i varsavianiści. Ich opowieściom towarzyszą archiwalne zdjęcia. Całość dopełnia wzruszająca muzyka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn