Pogrzeb Wiesława Gołasa
W Warszawie, 14 września 2021 odbywały się uroczystości pogrzebowe Wiesława Gołasa. Rozpoczęły się o godzinie 14 mszą w kościele św. Karola Boromeusza. Potem aktor spoczął w rodzinnym grobie na Powązkach. W tym artykule zamieściliśmy zdjęcia z ostatniej drogi wybitnego artysty:
Wiesław Gołas przeszedł udar w 2020 roku. W sobotę 4 września 2021 z Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie trafił do szpitala po drugim wylewie. Zmarł w czwartek 9 września 2021.
Wybitny aktor wykreował ponad 120 ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych. W Kabarecie Dudek i Kabarecie Starszych Panów zaśpiewał popularne utwory - m.in. "W Polskę idziemy", "No co ja ci zrobiłem?", "Upiorny twist".
Debiutem filmowym Wiesława Gołasa była wcielenie się w postać patrolującego, niemieckiego żandarma w przełomowym dla polskiego kina powojennego "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy w 1954 roku, natomiast pierwsza większa rola to Wawrzon Rzepa w ekranizacji "Szkiców węglem" Antoniego Bohdziewicza w 1956 roku. Aktor wystąpił również m.in. w "Prawie i pięści" Jerzego Hoffmana, "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa i wielu komediach, takich jak "Żona dla Australijczyka", "Brunet wieczorową porą", "Nie ma róży bez ognia", "Hydrozagadka", "Dzięcioł" oraz znakomitych serialach - m.in. "Kapitan Sowa na tropie", "Czterej pancernych i psie", "Czterdziestolatku".
Ostatnią rolą filmową Wiesława Gołasa na dużym ekranie był Ignatko w "Szabli od komendanta" Jana Jakuba Kolskiego w 1995 roku. W lutym 2015 r. zdecydował się ostatecznie zakończyć karierę.
Razem z Wiesławem Gołasem występowała w Kabarecie Dudek oraz w Teatrze Polskim w Warszawie.
Był charyzmatycznym, wspaniałym aktorem, cudownym, ciepłym kolegą i po prostu pięknym człowiekiem. Cieszę się, że mogłam spotkać Wiesia na swojej drodze. Dał nam tyle radości i tyle wzruszeń - powiedziała dla RMF FM aktorka Grażyna Barszczewska, która występowała w Kabarecie Dudek oraz w Teatrze Polskim w Warszawie razem z Wiesławem Gołasem (źródło cytatu: RMF24.pl).
