Pola Raksa uchodziła za najpiękniejszą aktorkę PRL-u i skradła serca widzów jako Marusia. Jak zaczęła się jej kariera?

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Pola Raksa to najpiękniejsza aktorka PRL-u. Tak świetnie wyglądała na ekranie, że bez problemu dostawała kolejne role w filmach i serialach. Bez wątpienia, rolą, która dała jej największą popularność była Marusia z „Czterech pancernych". Do serialowej radzieckiej sanitariuszki wzdychało wielu mężczyzn. Jej urody nie dało się zapomnieć...
Pola Raksa to najpiękniejsza aktorka PRL-u. Tak świetnie wyglądała na ekranie, że bez problemu dostawała kolejne role w filmach i serialach. Bez wątpienia, rolą, która dała jej największą popularność była Marusia z „Czterech pancernych". Do serialowej radzieckiej sanitariuszki wzdychało wielu mężczyzn. Jej urody nie dało się zapomnieć... PAP
Choć od czasów, kiedy Pola Raksa brylowała na ekranie minęło już kilkadziesiąt lat, jej nazwisko nadal jest wymieniane wśród najpiękniejszych polskich aktorek. Rolą Marusi w "Czterej pancerni i pies" zaskarbiła sobie serca fanów nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie. O jej ślicznej twarzy śpiewał zespół Perfect.

Wyjątkowa uroda Poli Raksy

Pola Raksa to najpiękniejsza aktorka PRL-u. Tak świetnie wyglądała na ekranie, że bez problemu dostawała kolejne role w filmach i serialach. Bez wątpienia, rolą, która dała jej największą popularność była Marusia z „Czterech pancernych". Do serialowej radzieckiej sanitariuszki wzdychało wielu mężczyzn. Jej urody nie dało się zapomnieć...

Polacy po raz pierwszy ujrzeli śliczną 19-letnią Polę w drugim numerze magazynu „Dookoła świata". W gazecie ukazywały się zdjęcia dziewcząt sfotografowanych na ulicy. Jedną z nich była właśnie ona, którą fotograf wypatrzył w barze mlecznym. Aktorka po latach przyznała, że wyglądała wtedy jak „zmokła kura".

To jedno zdjęcie stało się dla niej przepustką do wielkiej kariery. Zwróciła na nią uwagę reżyserka „Szatana z siódmej klasy". W filmie zagrała obok Józefa Skwarka i choć nie oszołomiła krytyków, oczarowała publiczność. Niedługo później młoda Raksa rzuciła polonistykę we Wrocławiu na rzecz łódzkiej filmówki.

W 1963 roku, po zagraniu obok Zbyszka Cybulskiego w „Ich dniu powszednim", krytyk Aleksander Jackiewicz napisał o niej: „Pola Raksa – nareszcie aktorka”. Do jej najważniejszych ról należały m.in. te w „Popiołach", "Panience z okienka", a także serialach: wspomnianym już „Czterej pancerni i pies" czy „Kapitan Sowa na tropie". Mówiąc o jej aktorskiej karierze nie sposób nie wspomnieć także o występach na deskach teatru. W latach 60. Pola Raksa zagrała w 14. filmach i 20. spektaklach. Jej urodą zachwycali się wszyscy...

Rola Marusi, choć przyniosła jej wielką popularność, stała się jej przekleństwem. Choć marzyła o innych rolach, wszyscy widzieli w niej tylko śliczną i delikatną ukochaną Janka.

Małżeństwo i romans Poli Raksy

Do aktorki wzdychało zapewne wielu mężczyzn. Jej serce skradł operator, a później reżyser Andrzej Kostenko. Para poznała się na planie "Rozwodów nie będzie" i wydawać by się mogło, że tworzą parę idealną. Oboje jednak dopiero byli u szczytu swoich karier. On miał 27; ona 22 lata. Owocem ich małżeństwa był syn Marcin, który w większości był wychowywany przez babcie. Zarówno jego mama jak i tata pracowali przy licznych filmach, nie znajdując wiele czasu na życie rodzinne. Ostatecznie Raksa i Kostenko rozwiedli się po sześciu latach.

Aktorka po rozwodzie nawiązała kilka romansów. Jednym z nich - o którym swego czasu zrobiło się bardzo głośno była relacja z o 11 lat młodszym Bogusławem Lindą. Aktor miał partnerkę i dwójkę dzieci, a w tamtym czasie znajdował się w trudnej sytuacji finansowej.

Pola Raksa jest tak opiekuńcza, jak grana przez nią postać. Gdy młodszy kolega zwierza się jej po wieczornej próbie, że nie ma gdzie spać, zaprasza go do siebie. (…) Namiętny romans wybucha już pierwszej nocy. W tym czasie znanego z bankietowych upodobań aktora trudno zobaczyć na spotkaniach towarzyskich. Koledzy odnoszą wrażenie, że Pola zamknęła go w domu i wypuszcza tylko na próby i przedstawienia. Cała Warszawa o tym plotkuje, ale im to nie przeszkadza - opisywał ich relację magazyn „Rewia".

Trwająca pół roku relacja dwojga aktorów nazywana była najgorętszym romansem lat 80.

Rozstanie Poli Raksy z aktorstwem

Ostatnią swoją rolę Raksa zagrała w „Uprowadzeniu Agaty" w 1993 roku. Próbowała swoich sił jako projektantka mody, jednak nowe zajęcie nie okazało się dochodowe. Przez jakiś czas pracowała także jako dziennikarka. W 1995 roku pokazała się publicznie na koncercie zespołu Perfekt, który w „Autobiografii" śpiewał: Za jej Poli Raksy twarz każdy by się zabić dał. Jej pojawienie się na scenie było oficjalnym zakończeniem jej kariery.

Od tego czasu Pola Raksa nie udziela wywiadów, nie pojawia się także publicznie. 14 kwietnia będzie świętowała 82. urodziny.

Zobacz zdjęcia Poli Raksy

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn