BRAVE: Forbidden Cinema, czyli przegląd filmów zakazanych podczas 12. edycji Brave Festival we Wrocławiu! [GALERIA]

Krzysztof Połaski
Krzysztof Połaski
Podczas nadchodzącej, odświeżonej edycji przeglądu filmowego BRAVE: Forbidden CINEMA we Wrocławiu, po raz pierwszy zaprezentowana zostanie sekcja konkursowa. W jej ramach odbędą się pokazy 7 filmów z całego świata, które powalczą o głosy publiczności oraz główną nagrodę - 4000 Euro.Konkurs Forbidden CINEMA to całkowita nowość i najważniejsza sekcja filmowa podczas Brave Festivalu. Znalazło się w niej 7 wyjątkowych, starannie wyselekcjonowanych dzieł z całego świata – od Gwatemali po Mali. Wszystkie one,  niepokazywane  w Polsce w szerokiej dystrybucji, wzbudziły sensację na świecie, zdobywały nagrody na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, wywoływały zachwyt i dyskusje.Filmy konkursowe – odważne formalnie lub tematycznie - prezentują różne wymiary wykluczenia, dotykają palących problemów, przekraczają tabu. Jedne zostały stworzone przez artystów -dysydentów, takich jak Rosjanin Oleg Mavromatti (To nie jest kraj dla głupich ludzi), drugie wspierają walkę o swobodę w lokowaniu uczuć, bez względu na plemienne tradycje (Tanna)  czy stan zdrowia (Paryż 5:59). Jeszcze inne przybliżają brzmienia zakazane w Iranie (Raving Iran) czy w Mali (Grajmy dopóki nas nie zabiją) albo portretują zakazanych czy raczej „nielegalnych” ludzi - wykluczonych dzisiejszego świata. Zobaczymy ich choćby w słynnym, nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem w Berlinie Fuocoammare, Ogień na morzu czy dotykającym procederu handlu ludźmi w Gwatemali, poetyckim Ixcanulu.Zwycięzcą zostanie film, który zyska największe uznanie w głosowaniu publiczności. Powędruje do niego nagroda w wysokości 4000 Euro.ZOBACZCIE KONKURSOWE FILMY W NASZEJ GALERIIfot. materiały prasowe
Podczas nadchodzącej, odświeżonej edycji przeglądu filmowego BRAVE: Forbidden CINEMA we Wrocławiu, po raz pierwszy zaprezentowana zostanie sekcja konkursowa. W jej ramach odbędą się pokazy 7 filmów z całego świata, które powalczą o głosy publiczności oraz główną nagrodę - 4000 Euro.Konkurs Forbidden CINEMA to całkowita nowość i najważniejsza sekcja filmowa podczas Brave Festivalu. Znalazło się w niej 7 wyjątkowych, starannie wyselekcjonowanych dzieł z całego świata – od Gwatemali po Mali. Wszystkie one, niepokazywane w Polsce w szerokiej dystrybucji, wzbudziły sensację na świecie, zdobywały nagrody na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, wywoływały zachwyt i dyskusje.Filmy konkursowe – odważne formalnie lub tematycznie - prezentują różne wymiary wykluczenia, dotykają palących problemów, przekraczają tabu. Jedne zostały stworzone przez artystów -dysydentów, takich jak Rosjanin Oleg Mavromatti (To nie jest kraj dla głupich ludzi), drugie wspierają walkę o swobodę w lokowaniu uczuć, bez względu na plemienne tradycje (Tanna) czy stan zdrowia (Paryż 5:59). Jeszcze inne przybliżają brzmienia zakazane w Iranie (Raving Iran) czy w Mali (Grajmy dopóki nas nie zabiją) albo portretują zakazanych czy raczej „nielegalnych” ludzi - wykluczonych dzisiejszego świata. Zobaczymy ich choćby w słynnym, nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem w Berlinie Fuocoammare, Ogień na morzu czy dotykającym procederu handlu ludźmi w Gwatemali, poetyckim Ixcanulu.Zwycięzcą zostanie film, który zyska największe uznanie w głosowaniu publiczności. Powędruje do niego nagroda w wysokości 4000 Euro.ZOBACZCIE KONKURSOWE FILMY W NASZEJ GALERIIfot. materiały prasowe
Podczas nadchodzącej edycji Brave Festival we Wrocławiu zadebiutuje odświeżona formuła przeglądu filmowego. W ramach BRAVE: Forbidden Cinema, w dniach 1 – 14 lipca, zaprezentowane zostaną filmy z różnych stron świata, przybliżające kulturę i historię danego regionu, dzieła często zakazane, cenzurowane i wzbudzające kontrowersje. Przegląd filmowy otworzy pokaz dzieła Rae Bergera „Purity”, pierwszego w historii kina filmu zakazanego z powodów obyczajowych.

Podczas 12. edycji Brave Festival we Wrocławiu zadebiutuje odświeżona formuła przeglądu filmowego. BRAVE: Forbidden CINEMA będzie prezentował filmy z różnych części świata, tworzone w rozmaitych językach i technikach, przybliżające kultury rdzenne, ich historie oraz nowe zjawiska w ich obrębie. Nowością jest skupienie się na kinie zakazanym, cenzurowanym, wzbudzających kontrowersje, przekraczających tabu istniejące w danej kulturze lub też opisującym funkcjonowanie przestrzeni stabuizowanych. Przegląd BRAVE: Forbidden CINEMA będzie mieć formułę biennale, prezentowanego widzom na przemian z szeroką panoramą współczesnego kina afrykańskiego. Koncepcję BRAVE: Forbidden CINEMA przygotowali krytyk filmowy i filmoznawca Adam Kruk oraz animator kultury, związany z Wrocławską Fundacją Filmową, Lech Moliński.

Filmem otwarcia BRAVE: Forbidden CINEMA będzie „Purity” stworzony przez aktora i reżysera Rae Bergera w 1916 roku. Festiwal stanowi wyjątkową okazję by – w setną rocznicę jego realizacji - zobaczyć ten pierwszy w historii kina film zakazany z powodów obyczajowych. Niemy obraz Bergera długo uważany był za zaginiony – do 2004 roku, kiedy odnaleziono jego kopię we Francji, skąd przyjedzie do Wrocławia, przechowywaną w Centre National du Cinéma et de L'image Animée. Pokazowi będzie towarzyszyć muzyka na żywo.

CZYTAJ TAKŻE:

W tym roku po raz pierwszy wprowadzona zostanie sekcja konkursowa. 7 starannie wybranych filmów z różnych zakątków świata - od Gwatemali po Mali - mierzących się z kulturowymi tabu i zakazami, korespondującymi z tematem tegorocznego Brave Festival - Outcasts/Wykluczeni - powalczy o nagrodę w wysokości 4 000 euro, którą przyzna festiwalowa publiczność.

Filmy prezentowane będą też w kilku innych sekcjach, oscylujących wokół tematu kina zakazanego. W sekcji Forbidden Love ukazane zostaną różne wymiary miłości zakazanej społecznie, kulturowo, dotykające problematyki zakazanych z różnych powodów uczuć, a także filmy zabronione ze względu na ostrą erotykę i przekroczenia obyczajowe. Prócz tego czeka nas przegląd mniej znanych polskich „półkowników” - filmów które cenzura PRL nie dopuściła do dystrybucji w kinach. Wśród nich pokaz odrestaurowanej wersji „Na srebrnym globie” zmarłego niedawno Andrzeja Żuławskiego, połączony z wystawą kostiumów z filmu w Centrum Technologii Audiowizualnych oraz „Długa noc” Janusza Nasfetera - wybitnego filmu nigdy nieodkrytego przez masową publiczność.

Szczegóły na temat BRAVE: Forbidden Cinema znajdują się na stronie WWW Brave Festival.

Brave Festival 2016 odbędzie się w dniach 1-16 lipca we Wrocławiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn