"Daas". Klimatyczne zdjęcia i plejada polskich aktorów [RECENZJA]

Kamila Glińska
Kamila Glińska
"Daas"media-press.tv
"Daas"media-press.tv
Nastrojowa podróż w świat irracjonalny, w którym sen walczy z jawą a wszystko to w obrazach zapisane i chóralnie wyśpiewane.

NASZA OCENA: 6/10

XVIII wiek. Hrabia Jakub Frank ogłasza się mesjaszem i zakłada sektę. Jednym z jego wyznawców jest Jakub Goliński. Po opuszczeniu sekty (w której została jego żona) jego życie jest zagrożone. Sytuację tę i przestępstwa popełnione przez jego bylego guru Goliński opisuje w skardze do urzędującego na wiedeńskim dworze radcy Henryka Kleina. Zaniepokojony możliwością dokonania przez Franka zamachu stanu Henryk Klein podejmuje śledztwo. Jednak nawiedzony szarlatan to przeciwnik groźniejszy, niż Klein początkowo sądził.

„Daas" to jeden z niewielu, jeśli nie jedyny ostatnimi czasy, polski film kostiumowy niebędący adaptacją dzieła literackiego. Film jest pierwszym pełnometrażowym filmem reżysera Adriana Panka (po dwóch krótkometrażowych). Pierwsze co „Daas” wyróżnia, to na pewno znakomite, bardzo klimatyczne, oddające doskonałość scenografii zdjęcia z nawiązującymi do malarskich dzieł kompozycjami kadrów; próba zabicia leżącego w wannie Franka nawiązuje do „Śmierci Marata” Jacquesa-Louis Davida. Kolorystyka filmu jest zresztą bardzo specyficzna, dodająca mu eleganckiego dostojeństwa! Film nie epatuje orgią kolorów – mamy do czynienia zaledwie z kilkoma barwami, ale za to z całym wachlarzem ich tonacji. Do klimatu przyczynia się ciekawa muzyka wyboru lub autorstwa Issidorosa Papadakisa. Zachwyca nie tylko kunsztowny, bogaty w formie barok, ale i świetne wokalizy oraz chóry utrzymane w stylistyce pieśni religijnych. Co do narracji filmu to nieco sprawia ona nieco kłopotu. Widz sprowadzany jest na manowce zupełnie nieoczekiwanie pojawiającymi się krótkimi reminiscencjami-epizodami z czasów, gdy Goliński „wierzył”, a dotyczącymi losów jego syna i żony, którą uwiódł mu Frank. Równie mocno jednak, jeśli nie bardziej, zajmuje nas los radcy Kleina, którego poznajemy w chwili, gdy jego życie zawieszone zostaje w próżni, za sprawą dotkniętej udarem młodej żony… To właściwie warstwa obyczajowa – losy tych dwu ludzi, których zetknęło ze sobą przeznaczenie, są ciekawsze od prowadzonego przez Kleina dochodzenia dotyczącego spisku na życie cesarza, pełnego dziwnych masońskich układów i knowań.

Jeżeli chodzi o obsadę, to świetne są zarówno role pierwszoplanowe (bardzo dobry Andrzej Chyra jako Jakub Goliński i Mariusz Bonaszewski w roli Henryka Kleina), jak i epizody – genialna rólka Danuty Stenki w roli Hrabiny!

Beata Cielecka

"Daas" w tv. Sprawdź datę emisji!

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn