Gala Giganci Kultury 2023 za nami. Na Zamku Ujazdowskim w Warszawie po raz pierwszy w historii przyznano prestiżowe nagrody i wyróżnienia instytucjom oraz osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do promowania rodzimej kultury, a także pielęgnowania dziedzictwa narodowego.
Chciałbym bardzo podziękować Polsce Press za to, że zaangażowała się w promowanie kultury. To jest bardzo ważne i istotne, to jest najpiękniejszy sposób realizacji misji dziennikarskiej, misji medialnej - mówił w trakcie gali, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Giganci kultury 2023. Lista laureatów
W wydarzeniu oprócz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego udział wzięli m.in. wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak, Dorota Kania - redaktor naczelna Polska Press Grupy oraz Joanna Lichocka - posłanka na Sejm oraz członkini Rady Mediów Narodowych, która odczytała ze sceny list od marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbiety Witek.
Prestiżowe nagrody przyznano w sześciu kategoriach.
Nagrodę w kategorii "Przestrzeń Kultury" przyznano Muzeum Tatrzańskiemu. O wyborze laureata zadecydował fakt, że nie tylko prezentuje on zbiory związane z regionem, ale także pielęgnuje podhalańskie tradycje i dzieła sztuki.
W kategorii "Zaangażowani w kulturę" zwycięstwo przypadło Polskiej Operze Królewskiej, która od 1 sierpnia 2017 roku przywraca do życia zapomniane dzieła muzyki polskiej i opery barokowej.
Nominowane do kategorii "Inwestycja" zostały trzy wybitne projekty. Zwyciężyć mógł jednak tylko jeden. Główna nagroda powędrowała do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, powstałego w stulecie Bitwy Warszawskiej. Znajduje się ono na działce sąsiadującej z domem marszałka, dworkiem "Milusin", stanowiąc serce całego kompleksu muzealnego poświęconego jego postaci.
W kategorii "Wydarzenie kulturalne" do walki o nagrodę główną stanęły trzy wspaniałe wystawy. Zwyciężyła nominacja wspólna: "Tamara Łempicka - kobieta w podróży" (Muzeum Narodowe w Lublinie) i "Łempicka" (Muzeum Narodowe w Krakowie), przedstawiające twórczość tej niezależnej artystki, której udały się stworzyć wizerunek nowoczesnej kobiety sukcesu.
W kategorii "Mecenas kultury" zwyciężyła spółka PGE, która w ramach programu "PGE Kulturalna Grupa Energetyczna” udzieliła w 2022 roku wsparcia Muzeum Narodowemu w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Kielcach, Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu oraz 16 filharmoniom i instytucjom muzycznym w całym kraju.
Nagrodę specjalną w kategorii "Osobowość Kultury" z rąk ministra Piotra Glińskiego odebrał Ignacy Czwartos - wybitny malarz, znany jako twórca oryginalnych, metafizycznych abstrakcji oraz obrazów figuratywnych odwołujących się do tradycji polskiego i europejskiego baroku.
Kapituła nagrody "Giganci Kultury" postanowiła przyznać również wyróżnienia specjalne. Otrzymali je:
- Joanna Siedlecka
- Krzysztof Musiał (Mecenas Kultury)
- Muzeum Czartoryskich (Wydarzenie Kulturalne)
- Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie (Inwestycja)
- Baltic Neopolis Orchestra (Zaangażowani w kulturę)
- Miasto Toruń (Przestrzeń Kultury)
Uroczystość poprowadzili Anna Popek oraz Aleksander Sikora, a swoimi wspaniałymi występami uświetnili ją Natalia Sikora, Janusz Radek oraz Piotr Cugowski. Artyści wykonali piosenki z repertuaru Marka Grechuty. Utwory pochodziły ze słynnego albumu legendarnego muzyka pod tytułem "Dziesięć ważnych słów".
