"Granice wytrzymałości". Śmierć czyha w górach [RECENZJA]

Kamila Glińska
"Granice wytrzymałości" (2000)media-press.tv
"Granice wytrzymałości" (2000)media-press.tv
Troje wspinaczy wpada do lodowej szczeliny podczas wyprawy na K2, a brat jednej z uwięzionych organizuje wyprawę ratunkową.

NASZA OCENA: 6/10

Annie, Tom, miliarder Elliot i grupka ich znajomych wyruszają zdobyć szczyt K2. Po drodze dopada ich jednak burza, kilkoro uczestników wyprawy ginie, zaś wspomniana trójka wpada w lodową szczelinę, z której nie może się wydostać. Sygnał o tragedii trafia do Petera, brata Annie, który kiedyś wspinał się z siostrą, ale po tragicznej śmierci ojca zrezygnował z gór na rzecz pstrykania fotek dla National Geographic. Teraz Peter zbiera grupkę doświadczonych wspinaczy i różnych „pozytywnych świrów” i wyrusza siostrze z odsieczą.

Jeden z najprostszych, a zarazem najbardziej efektownych obrazów o zdobywaniu najwyższych szczytów naszej planety. Nie jest polecany osobom, które jako tako znają się na wspinaczce i może ich razić na przykład zabranie na wyprawę ratunkową skrzynki nitrogliceryny, która w każdej chwili może się omsknąć i z góry zrobić dolinę, ale spragnieni lekkiej rozrywki będą zachwyceni – film nowozelandzkiego reżysera Martina Campbella (tak, to facet od „Casino Royale”) to popis kaskaderów i speców od efektów specjalnych. Góry są tutaj śmiertelnie niebezpieczne, wręcz nadano im cechy istot żywych, a dwunożni bohaterowie są albo więksi niż życie, albo to dranie ciemniejsze od czarnych dziur – wszystko jest klarowne, przejrzyste, proste, opowiedziane i pokazane tak, by każdy zrozumiał i żeby przysiadł z wrażenia.

Dorzucono kilka pięknych aktorek (z naszą Izabellą Scorupco na czele), kilku charyzmatycznych twardzieli (Temuera Morrison, Scott Glenn), panoramy pięknych gór (część ujęć powstała w Pakistanie, ale szczyt K2 zagrała Góra Cooka), wywody o moralności i wielkie poświęcenie, do tego akcję od początku (prolog z wyprawą Annie i Petera z ojcem) do samego końca – powstał osadzony w ciekawym otoczeniu blockbuster, który zarobił na całym świecie ponad 200 milionów dolarów. Mało kto wie, że „Granice wytrzymałości” zostały zainspirowane (przez niektórych są wręcz uważane za remake) słynną „Ceną strachu” z 1953 roku, a także jej nowszą wersją z roku 1977.

Beata Cielecka

"Granice wytrzymałości" w tv. Sprawdź datę emisji!

WRÓĆ DO PROGRAMU TV!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn