Pogrzeb Tomasza Stańki. Wybitny polski jazzman, autor muzyki do filmu "Reich", spoczął na Powązkach [ZDJĘCIA]

Kamila Glińska
W domu pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach odbyły się uroczystości pogrzebowe Tomasza Stańki - wybitnego polskiego jazzmana. Na pogrzebie pojawiły się znane osobistości polskiej kultury.

Tomasz Stańko spoczął w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach. Na pogrzebie pojawiły się znane osobistości polskiej kultury, m.in. Kuba Wojewódzki, Rafał Bryndal, Michał Urbaniak, Tomasz Zeliszewski (perkusista Budki Suflera), Milo Kurtis, Marcin Kydryński, Wojciech Mazolewski, Wojciech Gąssowski, Małgorzata Potocka i Urszula Dudziak.

Podczas uroczystości pogrzebowych obok urny z prochami Stańki stało zdjęcie oraz ulubiony kapelusz muzyka. Ustawione były też odznaczenia, jakimi został uhonorowany Stańko za życia, m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W momencie rozpoczęcia ceremonii pogrzebowej, w Rzeszowie - mieście urodzenia Stańki - zabrzmiał skomponowany przez niego hejnał.

Tomasz Stańko zmarł 29 lipca 2018 r. w warszawskim szpitalu onkologicznym na Ursynowie. Miał 76 lat. Od kilku miesięcy chorował na raka płuc.

Tomasz Stańko - kim był?

Tomasz Stańko był jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Zaliczano go do "świętej trójcy" polskiego jazzu, obok Krzysztofa Komedy i Zbigniewa Namysłowskiego. Panowie nagrali razem płytę "Astigmatic". Stańko nagrał około czterdziestu albumów, skomponował muzykę do takich filmów jak m.in. "Cisza", "Egzekutor", "Reich" czy "Mała matura". Jego Kwintet z lat 1968-1973 uznany został za jedna z najlepszych formacji w historii polskiego jazzu. Był wielokrotnie nagradzany, W 2003 r. został pierwszym laureatem Europejskiej Nagrody Jazzowej.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Styl życia

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn