"Świadek oskarżenia". Słowo żony przeciw słowu męża [RECENZJA]

Beata Cielecka
"Świadek oskarżenia" (2016)media-press.tv
"Świadek oskarżenia" (2016)media-press.tv
"Świadek oskarżenia" to najnowsza ekranizacja opowiadania Agathy Christie o mężczyźnie oskarżonym o zabójstwo bogatej damy. Jego żona nieoczekiwaniu dla wszystkich zostaje… świadkiem oskarżenia.

NASZA OCENA: 7/10

Lata 20. XX wieku, Londyn. Miastem wstrząsa wieść o zabójstwie Emily French, bogatej, obracającej się w najlepszym towarzystwie damy. Ku zaskoczeniu wszystkich, w testamencie ofiara zapisała swój majątek niejakiemu Leonardowi Vole, który nie był z nią spokrewniony, nie ma też najlepszej opinii… Niecodzienny zapis czyni oczywiście z Vole’a głównego podejrzanego o zabójstwo. Dowody na niewinność ma przedstawić żona oskarżonego, Romaine. Tutaj dochodzi jednak do jeszcze większej niespodzianki – kobieta decyduje się na zostanie świadkiem oskarżenia! Nikt nie podejrzewa, że to część jej misternego planu oczyszczenia męża z zarzutów.

Ekranizacja opowiadania – przerobionego też na sztukę teatralną – Agathy Christie. Co ważne – scenariusz opiera się na pierwszej wersji tekstu z 1925 roku, autorka z czasem bowiem dopisała inne zakończenie i to one było brane pod uwagę w innych wersjach filmowych (a wśród wersji tych jest chociażby obraz Billy’ego Wildera z 1957 roku, z Marleną Dietrich i Charlesem Laughtonem, który zdobył 6 nominacji do Oscara! W filmie tym, podobnie jak w drugiej wersji opowiadania, zostały zmienione nawet imiona niektórych bohaterów – Romaine na przykład to Christine). „Świadek oskarżenia” to nakręcony z dużym wyczuciem czarny kryminał w typowo brytyjskim stylu, z soczystymi portretami bohaterów, zawikłaną intrygą, niepozbawiony trafnych obserwacji obyczajowych. Twórcy filmu z krótkiego, liczącego 23 strony tekstu, wydobyli to, co najważniejsze, co więcej – wszystko, co dodali od siebie, świetnie pasuje do klimatu opowieści i wręcz ją pogłębia. Znakomicie spisali się także odtwórcy głównych ról, na czele z Tobym Jonesem (John Mayhew), Andreą Riseborough (Romaine), Billym Howle’em (Leonard Vole) i Kim Cattrall (Emily French). Film pomyślano jako dwuczęściowy miniserial telewizyjny (każdy z odcinków trwa jednak tylko około godziny…) i w tej kategorii zdobył nominację do nagrody BAFTA.

Beata Cielecka

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn