"Transcendencja". Naukowcy kontra fanatycy [RECENZJA]

Kamila Glińska
"Transcendencja" (2014)media-press.tv
"Transcendencja" (2014)media-press.tv
Johnny Depp wciela się w rolę wirtualnego frankensteina, który podobnie jak literacki pierwowzór i filmowi poprzednicy mocno bruździ żyjącym.

NASZA OCENA: 6/10

Niedaleka przyszłość. Trwają prace naukowców nad stworzeniem sztucznej inteligencji zawierającej w sobie sumę inteligencji wszystkich ludzi, a oprócz tego obdarzonej empatią. To, co jednym wydaje się wielką szansą dla ludzkości i jej rozwoju, inni postrzegają jako zagrożenie i za wszelką cenę usiłują zapobiec powstaniu superumysłu. Gdy Will Caster, jeden z uczonych pracujących nad powstaniem pierwszego komputera z ludzką inteligencją, zostaje otruty przez przeciwników idei postępu, jego żona doprowadza do przeniesienia jego umysłu do pamięci owego komputera. Will znów żyje, ale ów nowy byt przejawia niepożądane zachowania.

Pomysł na fabułę ciekawy i przewrotny i dla twórców najważniejszy, co wyszło nieco na niekorzyść akcji, gdy superumysl zaczyna oznaczać… superefekty. Są jednak w filmie doskonale skomponowane kadry (reżyserem „Transcendencji”  jest doświadczony operator filmowy), zwłaszcza te, które dotyczą motywu frankensteina, wszak laboratorium, w którym budzi się do życia martwy Will takie skojarzenia nasuwa. Bardzo ciekawa jest relacja Willa i jego żony, która nie pozwala mu odejść, a której potem miłość nie pozwala dostrzec w porę niebezpieczeństwa, jakie nieuchronnie ze strony jej „męża” nadchodzi. W filmie jest więc zarówno sporo psychologii, jak i punktów wyjścia do rozważań natury etycznej. Nie ma zaś – na szczęście – gotowych odpowiedzi i wyraźnego opowiedzenia się po jednej ze stron. Swoje racje mają zarówno pchający świat do przodu naukowcy, jak i dostrzegający potencjalne zagrożenia fanatyczni przeciwnicy postępu (czy też postępu w tej akurat dziedzinie). Plusem filmu jest właśnie to, że pozwala odnieść się i do naszych przekonań, a to w sprawie in vitro, klonowania, żywności modyfikowanej genetycznie i tym podobnych naukowych rewelacji.

Beata Cielecka

"Transcendencja" w tv. Sprawdź datę emisji!

WRÓĆ DO PROGRAMU TV!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krzysztof.C
Ciekawym filmem o tematyce transferu świadomości czyli skopiowania ludzkiej świadomości do komputera był film '' Transcendencja '' z 2014 roku, grany w tym filmie Johnny Depp jako doktor wcielił się Willa Castera pracującego nad stworzeniem sztucznej inteligencji, gdy zostaje zamordowany, a jego świadomość przetransferowana do kilku do komputera oraz internetu. Od tej pory naukowiec istnieje jedynie w formie cyfrowej, ale próbuje wrócić z powrotem do realnego życia za pomocą sklonowanego swojego ciała ale to mu się nie udaje. Choć film miał potencjał aby być filmem dobrym, to został on niestety nie wykorzystany. Film w moim mniemaniu okazał się bardzo słaby z powodu patetycznych wygłaszanych dialogów, oraz nie logicznych argumentacji religijnych terrorystów jako przeciwników, którzy chcieli zwalczyć postęp technologiczny nad jakim pracował naukowiec, czyli główny bohater filmu doktor Will Caster, który został zabity przez jego oprawców. Jego żona jako też naukowiec dał się w naiwny sposób namówić terrorystom którzy zabili jej męża żeby zlikwidowała kopie cyfrową jej męża bo to zagrożenie dla ludzkości i zabawa w Boga. No cóż... szkoda, ze film okazał się słaby bo mógłby być naprawdę dobry i nieść jakieś ciekawe przesłanie, a tak wyszedł film średni, który najwidoczniej przerósł jego twórcę
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn