61. KFPP w Opolu 2024 na długo zostanie zapamiętane! Zenon Laskowik się nie hamował. Ten żartowniś stoczył w życiu walkę z własnymi demonami

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
Zenon Laskowik zadbał, aby 61. KFPP w Opolu 2024 zostało na długo zapamiętane. Niewielu jednak wie, że satyryk, który sypał żartami jak z rękawa, prywatnie nie zawsze miał powody do śmiechu. Wpadł w sidła nałogu i omal nie stracił własnej rodziny. Poznajcie niezwykłą historię jego życia.

Spis treści

Trwa wielkie święto polskiej piosenki - 61. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu 2024. Po emocjonujących koncertach konkursowych, tj. „Premierach” i „Debiutach” oraz recitalach Michała Bajora i Natalii Niemen. Nagroda Stowarzyszenia ZAiKS za najlepszą muzykę po koncercie „Premiery” 61. KFPP powędrowała do Jarosława Chilkiewicza i Piotra Cugowskiego, zaś wyróżnienie przyznawane za tekst piosenki powędrowało natomiast do Józefiny i Skubasa. Nagrodę Publiczności im. Karola Musioła otrzymali Zabłocki Osobiście & Czesław Mozil za piosenkę „Ławeczka”. Głosami widzów koncert wygrała Józefina & Skubas.

W sobotę 1 czerwca, drugi dzień festiwalu, odbył się koncert „SuperJedynki” i „Kabareton”. Wśród występujących satyryków był Zenon Laskowik, który postarał się, by na długie lata zapamiętano 61. edycję KFPP w Opolu. Niewielu jednak wie, że człowiek, który na scenie rzuca żartami jak z rękawa, prywatnie nie zawsze miał powody do śmiechu.

Kim jest Zenon Laskowik?

Zenon Laskowik, choć dziś powszechnie znany jako satyryk i komik, nie kończył żadnego artystycznego kierunku, a Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Już wówczas jednak ciągnęło go do sceny i w trakcie studiów założył kabaret Klops. Niedługo później razem z Krzysztofem Jaślarem powołał do istnienia Kabaret Tey. Początkowo występował z Januszem Rewińskim, którego miejsce z czasem zajął Bohdan Smoleń.

W latach 90., u szczytu kariery, Laskowik nagle usunął się w cień. Choć wielu nie mieściło się to w głowie, satyryk porzucił blichtr i scenę, by... roznosić listy. - Musiałem znaleźć swoje ja... Musiałem jeszcze raz odszukać siebie. Dlatego wziąłem pracę listonosza. A ludzie mówili, że mi zupełnie odbiło - przytacza jego słowa VIVA!.

Dlaczego Zenon Laskowik zniknął

Po drodze też uprawiałem kabaret z adresatami, tyle że to była wielka prawda. (...) Każda rozmowa z adresatem: „co pan robi? Co pan robi? Pan Boga obraża! On panu dał talent, a daj pan tę torbę innym ludziom?”. A ja im na to: „nie każdy potrafi służbę pełnić. (...) Trzeba mówić prawdę, być sobą” - mówił dla styl.fm.

- Zajęło mi prawie 15 lat, żeby zrozumieć, gdzie tak naprawdę jest moje miejsce - wspominał w 2003 roku. Postanowił podjąć walkę z własnymi demonami; rzucił alkohol, papierosy i zaczął chodzić na mityngi AA. - Po czasie odkryłem, że moja obecność bardzo mocno wspiera wiele innych osób, które uruchamiają w sobie taki wewnętrzny dialog: skoro on sobie poradził, to dlaczego ja mam sobie nie poradzić?! Myślę, że jest to jakaś moja misja. Dziś już wiem, że trzeba jeszcze raz narodzić się w swoim jestestwie, by świadomie zadać Bogu pytanie, jaka jest Jego wola wobec mnie - wyznał w rozmowie z Przewodnikiem Katolickim.

Żona Zenona Laskowika

Zenon Laskowik nie krył, że wiele zawdzięcza ukochanej żonie, Aleksandrze Laskowik. To ona była z nim, gdy zaczynał karierę, celebrowała z nim pierwsze sukcesy, wspierała i podnosiła na duchu po porażkach. Używki zaś sprawiały, że oddalał się od niej i od córki Anny; w pewnym momencie prasa rozpisywała się, jakoby córka była bliska wyrzeknięcia się ojca. Laskowik miał jednak o co walczyć i nie zamierzał się poddawać.

Bez niej moja cała przemiana nie byłaby możliwa. Sądzę, że bez wsparcia Aleksandry odpowiedziałbym na diabelskie wezwania... i powróciłbym do dawnego życia. Myślę, że w jej przypadku określenie "anioł stróż" to za mało powiedziane, Aleksandra była moją opoką, pomimo że nie miała ze mną lekko - wspominał w rozmowie z Przewodnikiem Katolickim.

61. KFPP w Opolu 2024 na długo zostanie zapamiętane! Zenon L...

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź TeleMagazyn.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn