Spis treści
Jubileuszowy monodram Grażyny Barszczewskiej
23 lutego 2025 roku Grażyna Barszczewska jubileuszowo zaprezentowała monodram „Kochany, najukochańszy” według prozy Wiesława Myśliwskiego, w reżyserii Magdy Umer.

Bohaterką przedstawienia jest Maria – dojrzała kobieta poszukująca prawdy o sobie, swoich potrzebach i uczuciach. To opowieść – jak możemy przeczytać w opisie spektaklu – „o miłości bezgranicznej, bezwarunkowej, miłości czystej, choć zmysłowej, miłości nieoczekującej wzajemności. Miłości najcenniejszej do kogoś najdroższego, najukochańszego”.
Adaptacja „Ostatniego rozdania”
Monodram przygotowany przez Grażynę Barszczewską jest adaptacją wybitnej powieści Wiesława Myśliwskiego „Ostatnie rozdanie”. To ulubiony pisarz aktorki. Już wcześniej, z okazji swoich 70. urodzin, przygotowała na deskach Teatru Polskiego sztukę „Niezatańczone tango”, również według jego prozy.
„To proza z najwyższej półki. Ale jednocześnie nie hermetyczna, nie tylko dla grona wybitnych znawców literatury. Odkąd zetknęłam się z twórczością Wiesława Myśliwskiego, jestem jego wielką wyznawczynią. Ta proza to też niezwykła poezja dnia codziennego, wspaniałe poczucie humoru, które niezwykle cenię” – mówiła w jednym z wywiadów.
Droga artystyczna aktorki
Grażyna Barszczewska jest absolwentką krakowskiej PWST. Karierę rozpoczęła od roli Niny Nikołajewnej Zariecznej w „Czajce” Antoniego Czechowa w reżyserii Ireny Byrskiej na deskach Teatru Ludowego w Krakowie-Nowej Hucie. Jednak to Nina Ponimirska w filmowej wersji znakomitego serialu „Kariera Nikodema Dyzmy” – reżyserskiego duetu Jana Rybkowskiego i Marka Nowickiego, z Romanem Wilhelmim w roli głównej – przyniosła jej popularność i uznanie widzów.
Teatr jako prawdziwy dom
Prawdziwym domem aktorki zawsze pozostał teatr, w którym może spełniać się artystycznie. Zgromadziła na swoim koncie bogaty indeks ról teatralnych, filmowych oraz tych wykreowanych w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia. Za swój dorobek radiowy została uhonorowana Wielkim Splendorem oraz Złotym Mikrofonem za „wszechstronność i wysoki kunszt aktorski”. Jej wzorcowe posługiwanie się słowem zaowocowało także przyznaniem tytułu Mistrza Mowy Polskiej.
„Miałam szczęście. Zadebiutowałam jeszcze na studiach. Z grona studentek krakowskiej PWST wybrano mnie do roli Niny Zariecznej w „Czajce” Czechowa w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. To było wielkie wyróżnienie. Sądząc po pozytywnych recenzjach, które wówczas dostałam, zagrałam tę rolę dosyć przyzwoicie. W ten sposób weszłam w świat teatru już bez klosza ochronnego uczelni i opieki swoich profesorów. To szczęście dopisuje mi do dziś. Oczywiście ja mu pomagam, bo bez rzetelnej pracy już dawno powiedziałoby mi „do widzenia” – wspominała w wywiadzie.
Gratulacje z okazji jubileuszu
Grażyna Barszczewska świętuje kolejny jubileusz w swojej bogatej karierze artystycznej. Gratulujemy tego wyjątkowego osiągnięcia oraz przyznanej Złotej Glorii Artis!
Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź TeleMagazyn.pl codziennie. Obserwuj TeleMagazyn.pl