Spis treści
Ostatnie pożegnanie Leszka Długosza
W środę, 27 marca 2024, odbył się pogrzeb Leszka Długosza. Legendarnego i zasłużonego artystę żegnały prawdziwe tłumy, w tym Prezydent Polski, Andrzej Duda, który poetę pożegnał następującymi słowami:
Jego życie było życiem człowieka wartości, artysty bez kompleksów, który z dumą wyszedł ze swojej rodzinnej miejscowości, z wiarą i pewnością, że te wartości to są wartości najważniejsze, na których ukształtowana jest pełnia naszej cywilizacji europejskiej.
Artysta spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Kim był Leszek Długosz?
Leszek Długosz urodził się 18 czerwca 1941 roku w Zaklikowie. Zmarł 23 marca 2024 roku w Krakowie. W 1964 roku ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie przez dwa lata, od 1964 do 1966, studiował na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Swoje pierwsze występy sceniczne miał w teatrzyku piosenki „Hefajstos” na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1965 roku dołączył do kabaretu literackiego „Piwnica pod Baranami”, gdzie szybko zyskał reputację jednego z najbardziej wybitnych artystów w zespole.
Debiutancki tomik poezji pt. „Lekcje rytmiki” opublikował w 1973 roku. Opuścił „Piwnicę” w 1978 roku i od tego czasu głównie występował samodzielnie. Rok później otrzymał stypendium artystyczne we Francji, przyznane przez rząd tego kraju. To umożliwiło mu wydanie płyty z utworami w języku francuskim. Przez lata wydał wiele tomików poezji, w tym znaną „Piwnica idzie do góry”.
W 1981 roku skomponował muzykę do spektaklu „Kurhanek Maryli” w reżyserii Ewy Lassek, który był grany w Teatrze Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie. Przygotowywał własne recitale zarówno w Polsce, jak i za granicą, występując między innymi w Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Francji, Kanadzie, Niemczech Zachodnich, Szwajcarii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Włoszech.
Na wielkim ekranie widzowie mogli zobaczyć Leszka Długosza w takich produkcjach, jak m.in.:
- „Trzecia część nocy”,
- „Znaki zodiaku”,
- „Na srebrnym globie”,
- „Smoleńsk”
Zobacz, jak wyglądał pogrzeb Leszka Długosza
Pogrzeb Leszka Długosza. Tłumy żegnały legendarnego artystę
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź TeleMagazyn.pl codziennie. Obserwuj TeleMagazyn.pl
