Szymon Majewski walczy z okrutną chorobą. Depresja od lat odbiera mu chęci do życia. „W pewnym momencie coś pękło”

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
Szymon Majewski od zawsze kojarzony jest z szalonymi pomysłami i szerokim uśmiechem. Za maską wesołka kryje się jednak osobisty dramat, z którym znany komik i dziennikarz mierzy się od lat. Codzienność utrudnia mu podła choroba. Z czym przyszło mierzyć się Majewskiemu?

Szymon Majewski choruje. Od lat mierzy się z depresją

Szymon Majewski, znany prezenter, komik i osobowość telewizyjna, od lat stawia czoło trudnej walce z depresją i zaburzeniami lękowymi.

Choć publicznie kojarzony z humorem i radością, za kulisami jego życia toczy się walka z wewnętrznymi demonami, które niejednokrotnie wpływają na jego codzienne funkcjonowanie.

Majewski załamał się po śmierci swojej matki, która zmarła 17 lat temu. Długo nie potrafił przyznać się przed sobą i zaakceptować faktu, że ukochana mama odeszła na zawsze, a także zmierzyć z emocjami, które towarzyszą żałobie.

- Schudłem, ciągle ryczałem, byłem przerażony. W pewnym momencie coś pękło. Z jednej strony była presja show-biznesu, ten kolorowy Szymon, którego wszyscy znali, a z drugiej choroba i umieranie mamy. Nie mogłem poradzić sobie z tym, kiedy mama odchodziła - mówił 4 lata temu w wywiadzie udzielonym magazynowi „Viva!”.

Majewski wraz Joanną Kołaczkowską w odcinkach podcastu „MÓWI SIĘ”, dzieli się swoimi doświadczeniami i mówi głosem wielu osób borykających się z podobnymi problemami.

Dziennikarz otwarcie opowiada o walce z depresją i lękami, zachęcając innych do szukania pomocy i rozmowy na temat zdrowia psychicznego. Sam korzystał z psychoterapii, wspiera go też ukochana żona Magda i dzieci.

Depresja i zaburzenia lękowe są chorobami, które dotykają miliony ludzi na całym świecie, niezależnie od ich wieku, płci czy statusu społecznego. Walka z nimi wymaga czasu, determinacji i wsparcia ze strony bliskich oraz specjalistów.

Ważne jest, aby osoby publiczne, jak Szymon Majewski, otwarcie rozmawiały na ten temat, by zburzyć tabu i zachęcić innych do szukania pomocy.

Depresja dotyka osób w każdym wieku

Depresja jest chorobą całego organizmu i podobnie jak nadciśnienie, cukrzyca czy inna choroba przewlekła może być diagnozowana i skutecznie leczona – mówi Paweł Zegarow, psycholog z Zakładu Gerontologii Zdrowia Publicznego i Dydaktyki, Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób (ICD-10) w zależności od charakteru i nasilenia objawów wyróżnia się trzy rodzaje depresji: łagodną, umiarkowaną i ciężką.

Do podstawowych objawów klinicznych pierwszego epizodu depresyjnego należą:

  • obniżony nastrój (smutek, przygnębienie),
  • utrata zainteresowania działaniami (zobojętnienie emocjonalne, niezdolność do przeżywania przyjemności),
  • osłabienie energii (szybsze męczenie się i utrzymujące się uczucie zmęczenia).

U wielu osób cierpiących z powodu depresji występują liczne, ale mniej typowe objawy: zaburzenia snu, obniżenie libido, myśli samobójcze, problemy z koncentracją uwagi, utrata wiary w siebie, nieadekwatne poczucie winy, spowolnienie psychoruchowe, wzmożony lub zmniejszony apetyt, który prowadzi do zauważalnych zmian w masie ciała.

Wiele osób chorujących na depresję doświadcza również nadmiernego lęku oraz przykrych objawów somatycznych, takich jak kołatanie serca, duszności, drżenie ciała, zawroty głowy, które nie znajdują medycznego wyjaśnienia.

23.02 - Światowy Dzień Walki z Depresją

23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresja. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja, na którą obecnie cierpi ponad 350 milionów osób. Na przestrzeni najbliższych kilku lat może zostać drugim, po chorobach układu krążenia, największym problemem zdrowotnym na świecie.

Mimo, że istnieją skuteczne metody leczenia depresji, to korzysta z nich mniej niż 50%, a w niektórych państwach mniej niż 10% chorych. Najgroźniejszym objawem depresji są myśli samobójcze. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja może być przyczyną aż 800 000 samobójstw rocznie.

Z policyjnych raportów wynika, że w 2014 roku w Polsce odebrało sobie życie 6156 osób, a w całej Unii Europejskiej ponad 128 000 osób. Te zatrważające statystyki mają związek z bardziej złożonymi problemami społecznymi, takimi jak bezrobocie, trudna sytuacja ekonomiczna, uzależnienia oraz niedostatecznym dostępem do profesjonalnej pomocy medycznej i psychologicznej.

Istnieją skuteczne metody leczenia depresji na każdym jej etapie.

Głównym celem leczenia jest obniżenie nasilenia objawów depresyjnych, przywrócenie optymalnego poziomu funkcjonowania i zapobieganie nawrotom. Obecnie najbardziej skuteczne metody leczenia polegają na równoległym stosowaniu farmakoterapii (leki przeciwdepresyjne) i psychoterapii (oddziaływań psychologicznych).

Wśród oddziaływań psychologicznych należy wspomnieć o terapii poznawczo-behawioralnej i psychoterapii interpersonalnej, które są stosowane. Niezwykle ważną rolę pełni też psychoedukacja pacjenta, jak i osób z jego najbliższego otoczenia na temat samej istoty depresji, jej przebiegu, objawów i następstw.

Masz kryzys? Nie bój się sięgnąć po pomoc

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji, zmagające się z kryzysem, mające myśli samobójcze mogą zwrócić się do dyżurujących psychologów i specjalistów. Pomoc jest bezpłatna i ogólnodostępna.

Wsparcie dla osób po stracie bliskich - będących w żałobie: 800 108 108
Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212
Więcej informacji na temat pomocy w kryzysowych sytuacjach w życiu znajdziesz TUTAJ

Szymon Majewski walczy z okrutną chorobą. Depresja od lat od...

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź TeleMagazyn.pl codziennie. Obserwuj TeleMagazyn.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn