"Czterej pancerni i pies". Pola Raksa została odkryta w barze mlecznym. Wkrótce została gwiazdą. Jak potoczyły się losy pięknej aktorki?

Pola Raksa - to jedna z najpiękniejszych polskich aktorek. Przyszłą gwiazdę kina sfotografowano w barze mlecznym, gdy była jeszcze nastolatką. Wkrótce została gwiazdą. Jak potoczyły się losy pięknej aktorki? Pola Raska z ekranów zniknęła 28 lat temu. Jaką była aktorką?

Pola Raksa - kim była?

Dla wielu widzów najpiękniejsza aktorka polskiego kina, a przynajmniej najpiękniejsza blondynka, choć zwolennicy palmy pierwszeństwa w tej kategorii dla Barbary Brylskiej mogliby się obruszyć. Anielska, ale z charakterem, delikatna, ale silna i wyrazista - Pola Raksa stworzyła wiele ciekawych ról w filmach fabularnych. Dlatego, że było ich tak dużo i tak interesujących, nie do końca udało się ją zaszufladkować jako Marusię "Ogonioka" z 21-odcinkowego serialu "Czterej pancerni i pies", w którym występowała przez dwa lata. Niedługo po ukończeniu 50. roku życia postanowiła zakończyć karierę aktorską i do dzisiaj - a dziś ma lat 81 - jest wierna tamtemu postanowieniu. Ostatnia postacią, jaką stworzyła na ekranie, była matka w "Uprowadzeniu Agaty" Marka Piwowskiego.

Pola Raksa - piękność z baru mlecznego

Jak Pola Raksa została odkryta dla kina? Pod koniec lat 50., gdy studiowała polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, zauważył ją fotoreporter:

To wszystko stało się bardzo nagle i bardzo przypadkowo (…) Wracając z uniwersytetu wstąpiłam z koleżanką do baru mlecznego, do którego nigdy wcześniej nie chodziłam. Posilał się tam akurat fotoreporter ,,Dookoła świata”, Barącz, który przyjechał do naszego miasta, by zrobić zdjęcia jakiejś dziewczyny w związku z konkursem ,,Gwiazda tygodnia”. No i stało się. Sfotografował mnie - powiedziała w wywiadzie dla tygodnika "Film".

Na zdjęcie pięknej dziewczyny zwróciła uwagę reżyserka Maria Kaniewska, która zbierała obsadę do adaptacji "Szatana z siódmej klasy" i powierzyła jej rolę Wandy, bratanicy profesora Gąsowskiego. Był rok 1960 - cztery lata później Raksa ukończyła Wydział Aktorski PWSTiF w Łodzi.

Najciekawsza artystycznie była dla aktorki dekada lat 60. - wspaniałe lata dla polskiej kinematografii. Wówczas zagrała m.in. w "Rzeczywistości" Antoniego Bohdziewicza, "Ich dniu powszednim" Aleksandra Ścibor-Rylskiego, "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa, "Panience z okienka" Marii Kaniewskiej, "Beacie" Anny Sokołowskiej, "Popiołach" Andrzeja Wajdy, "Biczu bożym" Marii Kaniewskiej, "Przygodzie z piosenką" Stanisława Barei.

Z czasem interesujących ról było coraz mniej - polskie kino nie odbiegało od zagranicznego pod względem traktowania aktorek w "wieku balzakowskim". Z kreacji wartych zapamiętania pojawiła się już tylko Cecylia, żona Góralewicza w "Arii dla atlety" Filipa Bajona.

W aktorstwie Pola Raksa ceniła sobie niespodzianki i uznanie publiczności. Uważała, że dla aktora nie wygląd jest najważniejszy, ale talent. Z polskich artystów najwyżej ceniła sobie Barbarę Krafftównę, Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego i Zbyszka Cybulskiego. Z zagranicznych - Lee Marvina.

Pola Raksa - hokej i litewskie kołduny

Raksa była również znakomitą aktorką teatralną. W latach 1964-68 była aktorką łódzkiego Teatru Powszechnego, w latach 1968-86 występowała w warszawskim Teatrze Współczesnym. I kobietą, która świetnie się czuła w domowych pieleszach z synem Marcinem ze związku z małżeńskiego z reżyserem Pawłem Kostenką. To w domu chowała się przed sztucznością ekranowego świata, oglądała hokej w telewizji, gotowała ukochany chłodnik i litewskie kołduny, które zapamiętała z rodzinnych stron - urodziła się w Lidzie na Wileńszczyźnie.

Ubierała się na sportowo, wygodnie. Najchętniej w kolorze żółtym. Moda zawsze ją interesowała. Gdy podjęła decyzję o zakończeniu kariery aktorskiej, została projektantką i felietonistką piszącą na temat trendów i historii ubioru, m.in. dla "Rzeczpospolitej".

Zobaczcie w galerii, jak przez lata zmieniała się Pola Raksa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

h
hhccf
Co po twarzy, moze byc jakas ladna kobieta i co z tego, po latach sylwetka sie popsuje
P
Prawda
Tylko nie po[wulgaryzm]cie się
s
sonia
nie Paweł Kostenko, a Andrzej...
G
Grubsson5859
,,za jej Poli Raksy twarz, każdy by się zabić dał"
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu "Czterej pancerni i pies". Pola Raksa została odkryta w barze mlecznym. Wkrótce została gwiazdą. Jak potoczyły się losy pięknej aktorki?
O
Olo
Ogoniok czy Lidka tak czy tak chłopaki wzdychali i do jednej i do drugiej. Pola Raksa była i jest piękna kobieta
E
Eliza
Piękna kobieta. :)
D
Damian
A na starość została feministką. Tylko współczuć.
A
ARMIA
Pola Klasa przeogromna ma Dar od dobrego BOGA
M
Mariozet
Piękna Pani Pola...Nasza Marusia kto się w Niej nie kochał!?...Cud Kobieta
a
adam dytrych
piekna jest pomimo wieku kazdy polak kochal marusie...i pancernych..sto lat zycze pani ..72 latek nadal do wziecia
T
To Cud - Poli Raxy twarz.
Piękna Kobieta, moja miłość z dzieciństwa. To pewnie przez Nią kocham blondynki. I Nechrebecka też moja miłość za szczeniaka.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn