"Lektor". Miłość i bolesna lekcja godzenia własnych uczuć z okrutnymi faktami [RECENZJA]

Redakcja Telemagazyn
"Lektor" (2008)
"Lektor" (2008) media-press.tv
Niezwykły to film, zrealizowany wg bestsellerowej powieści Bernharda Schlinka. Porusza bardzo ważn,y a zarazem niezwykle delikatny problem winy, kary i naszego do nich stosunku.

NASZA OCENA: 9/10

Rok 1959. Michael jest pryszczatym, wrażliwym licealistą, który pewnego dnia zasłabł na ulicy. Hanna - 30-letnią piękną, choć tajemniczą kobietą, która się nim zaopiekowała. Szybko rodzi się wzajemna fascynacja, która z jego strony przeradza się w pierwszą, namiętną miłość. A dla niej? Spędzają ze sobą wiele czasu, głównie w jej mieszkaniu. Rozmawiają (ale nigdy o niej i jej przeszłości), poznają, kochają się, i... czytają. A właściwie to on czyta jej, a ona zasłuchana wpatruje się w niego lub marzy z zamkniętymi oczami. I pewnego dnia znika. Osiem lat później Michael, już jako student prawa widzi ją w telewizji - Hanna jest oskarżona o przerażające zbrodnie...

Niezwykły to film, zrealizowany wg bestsellerowej powieści Bernharda Schlinka. Porusza bardzo ważny a zarazem niezwykle delikatny problem winy, kary i naszego do nich stosunku. Bo nawet jeśli Hanna jest winna wszystkiemu, o co jest oskarżana, Michael nie zna jej jako potwora w ludzkiej skórze lecz piękną, delikatną i namiętną kobietę. Jest jego pierwszą prawdziwą miłością - taką, która kształtuje człowieka na całe życie, którą się idealizuje i której się nie zapomina do śmierci. Można powiedzieć, że znalazł się w takiej sytuacji, jak dzieci najgorszych zbrodniarzy, które znały rodziców, jako czułych i kochających. Bo to, co najgorsze zostawało za drzwiami dziecinnego pokoju.

Stephen Daldry zrealizował "Lektora" z wielkim wyczuciem i spokojem. Nie ma tu taniej sensacji, choć są np. dość śmiałe sceny erotyczne (z ich nakręceniem trzeba było poczekać, aż grający młodego Michaela David Kross skończy 18 lat).

Piotr Radecki

Melodramat amerykańsko-niemiecki 2008, reż.: Stephen Daldry

"Lektor" w tv. Sprawdź datę emisji!

WRÓĆ DO PROGRAMU TV!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
K. B
I jeszcze jedno w książce w celi zmarlej Hany Maikel widzi na ścianie zdjęcie wycięte z gazety na który odbiera dyplom adwokacki myślę że była z niego dumna i kochała go, a on nie potrafił do niej napisać ani jej odwiedzić czuł się winny i że zdradził Hane i swoją miłość
K
K. B
W książce przed odejsciem Hana przychodzi na plaże gdzie Maikel jest z rowiesnikami obserwuje go z daleka a on nie podchodzi to wtedy kobieta postanawia odejść myślę że doszła do wniosku ze jest taki młody życie przednim a ona analfabetka dużo starsza od niego do tego z taka historia będzie dla niego kamieniem u szyi to była miłość z jej strony odejść dla dobra drugiej osoby która się kocha
K
K. B
To takiej miłości człowiek pragnie przez całe życie a po tem wszystko wali się w gruzy już nigdy nie potrafi kochać film wart obejrzenia i przemyślenia ludzkiego losu, związanego z dramatem holokalstu bo ktoś wykonywał rozkazy filera bez zastanowienia bo to praca tylko Dla kobiety bez wykształcenia prostej a za razem głupiej liczyła się tylko praca i to by wykonać ja dobrze do samego końca a miłość.
W
W. B
42 roku ma 20 lat więc była w ss A ogólnie chłopak kochał ja przez całe życie Miał tylko żal że nagle go opuściła bez słowa pożegnania Bała się ludzi tego że jest analfabetka uciekła bo dostała awans do biura On nigdy nie był szczęśliwy jego związki małżeństwo wszystko się rozpadło. Najwiekszy błąd popełnił nie wchodząc na widzenie kiedy mógł jej pomóc
I
Inne spojrzenie
Ten film porusza ważny problem ile człowiek jest w stanie poświęcić, zrobić, często wbrew sobie byle tylko ukryć wstydliwą ale nie niebezpieczną prawdę o sobie - w tym przypadku analfabetyzm. Strach przed ośmieszeniem, wyśmianiem jest jednym z największych determinatów naszych poczyniań. Bohaterce nie udało się go pokonać. To ten strach pokonał ją.
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu "Lektor". Miłość i bolesna lekcja godzenia własnych uczuć z okrutnymi faktami [RECENZJA]
B
Bartek
Piękny film aż nie chce się spać
K
Koneser filmowy
Główny bohater sprzeniewierzył się wszystkiemu co piękne. Zdradził miłość. Ta kobieta pokazała mu jak wspaniała jest miłość, a uciekła od niego tylko ze strachu przed ośmieszeniem, z powodu analfabetyzmu. Do SS, też wstąpiła po to aby z niej nie drwiono. A w pracy robiła, co jej kazali. W każdej pracy. I za to ją skazali, bo uczciwie o tym opowiedziała. A "Mały" wysyłając do niej kasety z czytanymi książkami dał jej nadzieję, którą jej odebrał podczas wizyty w 1988 roku. Okazało się, że nawet on jej nie kocha, a wręcz nią gardzi. I to ją zabiło. Smutny film, bo miłość tam definitywnie przegrywa. Wygrywa jak zwykle, poprawność i filosemityzm.
A
ANNA
POLECAM.
G
Gość
Jeżeli bohaterka w 1959 roku jest 30-latką, to wychodzi na to, że ss-manką została w wieku 15 lat ... W takim razie w ogóle powinien ją sądzić sąd dla nieletnich.
D
Domki nad morzem Balfala
Filmem jestem zachwycona. Świetna gra aktorska, niezwykła poruszająca tematyka. To film z rodzaju tych, które na długo zajmują nasze myśli, zmuszając do refleksji i przemyśleń.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn