"303. Bitwa o Anglię" [RECENZJA]. Opowieść o męstwie, bohaterstwie, absurdzie wojny i dziejowej podłości

Krzysztof Połaski
fot. Prospect3 / materiały prasowe dystrybutora Kino Świat
fot. Prospect3 / materiały prasowe dystrybutora Kino Świat
„303. Bitwa o Anglię” to pierwszy z dwóch filmów o Dywizjonie 303, które na ekranach kin pojawią się w sierpniu 2018 roku. Nim widzowie będą mieć okazję zobaczyć buńczucznie zapowiadany obraz „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, do kin trafia brytyjsko-polska produkcja pt. „303. Bitwa o Anglię”, gdzie w rolach głównych pojawili się Iwan Rheon, Milo Gibson oraz Marcin Dorociński. Zapraszamy do lektury recenzji.

"303. BITWA O ANGLIĘ" RECENZJA

To swoisty chichot historii; Polacy przez długie lata nie potrafili zebrać się do realizacji filmu o Dywizjonie 303, a jak już się udało, to… na podobny ruch zdecydowali się Brytyjczycy. Co prawda z polskim wsparciem, ale zawsze. I w ten oto sposób, na przestrzeni dwóch tygodni, do kin zostaną wprowadzone dwa filmy o polskich lotnikach służących w RAF podczas II Wojny Światowej.

Bałem się „303. Bitwy o Anglię”. Szczerze to przyznaję. Bałem się, ponieważ filmografia reżysera Davida Blaira to mieszanka seriali, filmów telewizyjnych oraz produkcji niskobudżetowych, których już same opisy nie wyglądały zbyt zachęcająco. Na szczęście, patrząc na „303. Bitwę o Anglię”, okazało się, że Szkot jest całkiem niezłym rzemieślnikiem, który opanował operowanie na ograniczonych budżetach.

Siłą „303. Bitwa o Anglię” jest historia. Pozbawiona zbędnej martyrologii opowieść o Polakach walczących dla brytyjskiej armii to jeden wielki manifest antywojenny, uwypuklający, że ci faceci za sterami samolotów, poza tym, że uznano ich za bohaterów, byli przede wszystkim pionkami w jednej wielkiej rozgrywce politycznej. Oczywiście, walczyli za swoją i naszą wolność, lecz wystarczyło jedno pstryknięcie palcami, aby wyrzucić ich na śmietnik historii. Już samo pokazanie tej dziejowej podłości stanowi jedną z wartości obrazu Davida Blaira.

Fabularnie mamy do czynienia z dość solidnym scenariuszem, gdzie znajdziemy i charyzmatycznych bohaterów, jak i pełną akcji oraz napięcia opowieść o ludziach, których pozbawiono młodości, rodzin oraz finalnie godności. Scena, w której jeden z bohaterów uświadamia sobie, że zabity rówieśnik narodowości niemieckiej tak naprawdę niewiele się od niego różni, jest nie tylko bardzo wymowna, ale przede wszystkim zapada w pamięć. Blair docenia heroizm Polaków, ale nie robi tego na klęczkach. W pewnym momencie wręcz skupia się wyłącznie na absurdzie wojny, czyli czymś, co jest aktualne także dzisiaj.

O ile chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że Iwan Rheon, Milo Gibson oraz Marcin Dorociński prezentują się więcej niż solidnie, tak jeszcze lepsze wrażenie robi drugi plan. Filip Pławiak czy Adrian Zaremba już są docenieni na krajowym podwórku, ale czapki z głów przed Radosławem Kaimem. Aktor z polskich produkcji zniknął wiele lat temu i teraz można powiedzieć tylko jedno: szkoda. Czuć, że jest w nim głód dobrych ról i trzymam kciuki, aby mógł jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła.

„303. Bitwa o Anglię” to typowo męska produkcja, gdzie kobiety są jedynie dodatkiem, czymś w rodzaju ozdoby. Dlatego ubolewam nad kreacją Stefanie Martini. Urodzona w 1990 roku aktorka przepięknie wygląda na ekranie, ale… jej bohaterka jest zwyczajnie zbędna. Więcej, postać Phyllis Lambert wnosi do historii niepotrzebny dramatyzm, chaos i widać, że jest wprowadzona wyłącznie po to, aby można było odhaczyć jakikolwiek wątek miłosny.

I w tym momencie komplementowanie się kończy, ponieważ przechodzimy do kwestii technicznych, a tutaj już tak dobrze nie jest. Większość scen batalistycznych oraz efektów specjalnych to istna katorga dla oczu. Wyglądają gorzej niż przeciętne gry komputerowe rodem z lat 90., a miejscami ocierają się o śmieszność. Kino wojenne wymaga ogromnych nakładów finansowych i jeżeli coś ma wyglądać, to trzeba na to wyłożyć grube brytyjskie funty. Nie ma innej rady. Szkoda, że zdecydowano się na tak brzydki romans z green screenem i fatalnymi efektami komputerowymi, bo na dobrą sprawę „303. Bitwa o Anglię” mogłaby się bez tego obejść. Równie komicznie wygląda dubbing Iwana Rheona – kłuje w uszy oraz infantylizuje bohatera.

„303. Bitwa o Anglię” to projekt, na który fetyszyści efektów specjalnych oraz dobrych scen balistycznych raczej nie będą patrzeć przychylnym okiem, ale jeżeli skupimy się na prezentowanej historii, to otrzymujemy całkiem solidną opowieść o męstwie, bohaterstwie oraz niesprawiedliwej rzeczywistości. Gorzki oraz nieprzesadzony film. I to go ratuje.

Ocena: 6/10

Krzysztof Połaski

[email protected]

"303. BITWA O ANGLIĘ" JUŻ W KINACH

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
stefano
Różne opinie czytałem, jednak po obejrzeniu stwierdzam, że większość krytyki jest... zupełnie bezpodstawna. Film jest na wysokim poziomie i wart uwagi.
a
adam
Fantastyczny portret zbiorowy, przede wszystkim... Jak już ktoś napisał przede mną, lotnicy są tu prawdziwymi ludźmi z krwi i kości, film wzbudza w nas podziw i dumę, ale na szczęście nie wpycha nam patosu na siłę. Do tego bardzo wymownie naszkicowany w tle lat wojennych, (nie tylko w miejscu rozgrywanej akcji) - całość robi świetne wrażenie.
n
newski
Ja daję 8/10 za pokazanie lotników jako postaci z krwi i kości i bardzo fajnie zagrane główne role
k
koksi02
Niestety nie polecam. Zapowiadało się nieźle, ale porażka na całej linii. Dorociński może ze dwa razy się pojawił na ekranie, a tak na niego liczyłam...
h
hanka
widziałam i niestety bardzo słabo :( dobrze, że jutro wchodzi polska produkcja, mam nadzieję, że spełni moje oczekiwania. po obejrzeniu Bitwy są jeszcze większe.
c
crazygirl
Niestety porażka na całej linii. Nie mogłam się doczekać premiery, a teraz żałuję straconego czasu :(
...
Byłem. Widziałem. Film jest ZNAKOMITY. Można oczywiście narzekać na szczegóły. W kilku miejscach twórcy rozminęli się prawdą (acz niewiele), a niektóre wątki w ogóle zmyślili, ale to jest film fabularny, a nie dokument, więc można im to wybaczyć. Najważniejsze jest to, że wiernie odtworzyli atmosferę tamtych czasów. A już w ogóle rewelacyjna jest końcówka! Anglicy pokazali pilotów dywizjonu 303 nie zaproszonych na defiladę zwycięstwa w 1945 roku! To niemal sepuku dla ich dumy narodowej!
P
Pola
Niestety film nie porywa,zawiodlam sie, bo liczylam na cos wiecej. Fabula kiepsko osadzona w historii, sporo przekaman, my Polacy pokazani zostalismy jako nieodpowiedzialni pijacy i do tego ten dubbing. Film chyba byl niskobudżetowy.
D
Dorota
Obejrzałam specjalnie, żeby porównać do naszej polskiej wersji filmu. Brytyjska tłumów nie porwała. Zobaczymy jak wypadnie druga.
K
Klara
Film niestety slaby. Watki historyczne mijaja sie z prawda. Nie mowiac juz o tym, jak Polacy zostali przedstawieni w tym filmie. Szkoda pieniedzy na bilet.
J
Jagodda
Chyba byłam wczoraj na innym filmie, moim zdaniem słaby, uszedłby w TV.... Zawiedziona jestem, że tak mało Dorocińskiego. Ogólnie wychodząc z kina czułam rozczarowanie. Zostaje mi poczekać na druga produkcję, mam nadzieję, że sprosta oczekiwania widzów.
M
Marta
Mi tez film bardzo sie podobal! Swietni aktorzy, tez drugoplanowi, wrecz rewelacja. Niektore dialogi bardzo zapadaja w pamiec (jak ten o byciu Polakiem). B.aktualny film, bez patosu i hollywodzkich sztucznosci.
l
lens
Jestem zadowolony z tego co zobaczyłem.
A
Anna
Czemu tylko 6/10? Mim zdaniem ten film zasługuje minimum na 7. Super gra aktorska i obsada w ogóle, wciągający nie mogłam oczu od ekranu oderwać i też przyczynia się do budowania legendy Batalionu. Ja po wyjściu z kina poczułam że jestem dumna z tych ludzi i że to prawdziwi bohaterowie byli
A
Antek
Świetny film polecam
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn